Státní pozemkový úřad: Vyjádření k Soudem vydaným pozemkům v k.ú. Smíchov

08.01.2021 20:29

Státní pozemkový úřad v současné době čelí velkému množství dotazů ze stran veřejnosti, ale především vlastníků bytových jednotek v k.ú. Smíchov, které katastrální úřad obeslal informací o probíhající změně vlastnictví k pozemkům.

Státní pozemkový úřad: Vyjádření k Soudem vydaným pozemkům v k.ú. Smíchov
Foto: SPÚ
Popisek: Státní pozemkový úřad

Přesně se jedná o lokality Císařka I. a Císařka II. Státní pozemkový úřad v tomto případě pozemky původním oprávněným osobám v rámci restitučního řízení nevydal, avšak oprávněné osoby se u příslušných soudů domohly změny rozhodnutí. Na základě tohoto rozhodnutí jim soudy naopak pozemky vydaly.

Jelikož Státní pozemkový úřad s tímto závěrem soudů nesouhlasí, připravuje podání dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně a vyvine maximální úsilí ke změně rozhodnutí soudů v Praze.

Císařka I. a Císařka II se nacházejí na místě původní vinice, která byla nazývána Karmazínka a Zlatá ovce. Roku 1673 vlastnil vinici se stavením císařský malostranský rychtář Ferdinand Lederer. Název „Císařka“ je poprvé doložen roku 1744.

V polovině 18. století již vinice představovala pouze desetinu výměru pozemků, k menší usedlosti s hospodářskými budovami náležely z velké části polnosti. Roku 1840 za vlastnictví Matěje Novotného tvořily dvůr hospodářské budovy a jedna obytná. Ve 30. letech 20. století měl Císařku v majetku Leopold Sachs. Roku 1938 byla z velké části demolována, polorozbořené chlévy se doslaly po roce 1945 do správy podniku Sady, lesy, zahradnictví.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj rozdělí v dodatečné výzvě dalších téměř 30 milionů na kotlíkových dotacích

20:33 Jihočeský kraj rozdělí v dodatečné výzvě dalších téměř 30 milionů na kotlíkových dotacích

Rada Jihočeského kraje schválila vyhlášení 2. výzvy dotačního programu „Snížení emisí z lokálního vy…