Státní úřad pro jadernou bezpečnost: Činnost Poradního panelu probíhala objektivně, transparentně a na vysoké odborné úrovni

07.06.2020 15:06

Státní úřad pro jadernou bezpečnost nemá k zúžení počtu lokalit pro hlubinné úložiště připomínky.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost: Činnost Poradního panelu probíhala objektivně, transparentně a na vysoké odborné úrovni
Foto: Archiv
Popisek: SÚJB

Poradní panel expertů 4. června 2020 doporučil řediteli Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) zredukovat počet potenciálních lokalit hlubinného úložiště na čtyři, a to Janoch – Temelín jih, Horku, Hrádek a Březový potok. V případě, že toto doporučení Rada SÚRAO přijme, budou tato doporučení postoupena ke schválení Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR a posléze Vládě  ČR. Zástupce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) se v souladu s Dohodou mezi SÚJB a SÚRAO o spolupráci v oblasti vývoje hlubinného úložiště v ČR zúčastnil jednání Poradního panelu jako pozorovatel.

Pozorovatel SÚJB neměl v souladu se statutem Poradního panelu hlasovací právo a na hodnocení lokalit se přímo nepodílel. Už v roce 2018 se však SÚJB podrobně vyjádřil k devíti Studiím zadávacích bezpečnostních zpráv, které sloužily Poradnímu panelu jako jeden z podkladů pro vypracování závěrečné zprávy. Ta potvrdila výsledky analýzy Studií a konstatovala, že jedna z původních devíti lokalit, konkrétně Kraví hora, koliduje s některými vylučujícími kritérii podle vyhlášky č. 378/2016 Sb. Ze zbylých osmi lokalit nyní Poradní panel vybral čtyři, na nichž navrhl realizovat další práce. SÚJB k těmto výsledkům nemá další připomínky a potvrzuje, že činnost Poradního panelu probíhala objektivně, transparentně a nestranně. Bylo dosaženo vysoké odborné úrovně provedených prací na základě dostupných údajů o všech devíti lokalitách.

Zúžení počtu potenciálních lokalit na čtyři je prvním významným milníkem na cestě k zahájení provozu hlubinného úložiště v roce 2065.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberecký kraj: Následky dopravních nehod jsou letos meziročně lepší

20:29 Liberecký kraj: Následky dopravních nehod jsou letos meziročně lepší

Během prvních osmi měsíců řešili policisté v Libereckém kraji 2 989 dopravních nehod, meziročně je t…