Státní veterinární správa: Podezření na týrání skotu v Olomouckém kraji

1. 3. 2020 15:31

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) pro Olomoucký kraj 26. 2. provedli kontrolu chovatele ve Vysoké u Hustopečí nad Bečvou. Kontrola se uskutečnila na základě oznámení od Policie ČR, kdy policisté řešili v předchozích dnech krávu uvízlou v bahně ve výběhu. Samotné kontroly se kromě veterinárních inspektorů také účastnili zástupci policie a zástupci města Hranice.

Státní veterinární správa: Podezření na týrání skotu v Olomouckém kraji
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa
reklama

Kontrola na místě zjistila velmi tristní stav celého hospodářství, především pak katastrofální podmínky chovu skotu. Na hospodářství v době kontroly bylo celkem 22 kusů turů, 26 ovcí a koz, 6 prasat a drůbež. Skot je chován ve výběhu se vstupem do stáje. Ve stáji byly všude velké nánosy trusu a bahna, bez podestýlky, tudíž si zvířata nemohla lehnout na suchý povrch. Dále bylo při kontrole nalezeno ve výběhu uhynulé tele, které se nacházelo v bahně. Kadáver telete byl zajištěn kriminální policií a odvezen na pitvu do Státního veterinárního ústavu Olomouc. Celý povrch výběhu pro skot byl totálně zdevastován, rozšlapán, takže jakýkoliv pohyb zvířat v tomto prostředí byl velmi namáhavý a komplikovaný. Zvířata se bořila místy až po břicho ve směsi bahna a výkalů. Většina chovaných zvířat byla unavená, ve stoje usínala, případně se opírala o stěny stáje, aby si nemusela lehnout.

Markantní část chovaných zvířat se nacházela ve velmi špatném výživném stavu, zakrslá, nahrbená, dále jim i v oblastech krku, hýždí a břicha chyběla srst, kdy následkem nánosů bahna došlo k vypadávání (vytrhnutí) takové srsti i s těmito nánosy a objevení rozsáhlých lysin. Chovatel měl k dispozici jako krmivo pro skot v místě hospodářství pouze senáž na pár dní a žádné seno. K dispozici bylo na místě přibližně 100 kg slámy, která se v kotcích pro skot nenacházela vůbec.

V současné chvíli se případem zabývá Policie ČR pro podezření z týrání zvířat a SVS pro Olomoucký kraj s policií úzce spolupracuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Liberec bude mít nového zřizovatele

22:33 Zoo Liberec bude mít nového zřizovatele

Zoo a botanická zahrada pod kraj, dva domovy pro seniory Liberci. Výměnu odsouhlasili krajští i měst…