Státní veterinární správa vrátila do Polska přes 160 tisíc vajec kvůli závadám ve značení

24.06.2016 14:39

Na základě kontroly na cestě, provedené společně s celníky, a následné kontroly, provedené v místě určení zásilky v třídírně vajec v Praze 9, vrátila Státní veterinární správa (SVS) zpět do Polska více než 160 000 kusů vajec. Část vrácených vajec nebyla označena vůbec, část byla označena částečně, nečitelně či neúplně. Vejce proto nemohla být puštěna na trh.

Státní veterinární správa vrátila do Polska přes 160 tisíc vajec kvůli závadám ve značení
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Při kontrole s celníky bylo zjištěno, že se v kontrolovaném kamionu na jedné z přístupných palet nacházejí neoznačená vejce. Zásilku proto doprovodila úřední veterinární lékařka a zástupci celní správy až do místa určení. Po vyložení bylo zjištěno, že část zásilky představují zcela neoznačená vejce a část zásilky vejce neúplně či nečitelně značená. Část vajec byla označena řádně a bude proto uvolněna na trh.

S produkty, u nichž nelze na základě označení identifikovat původ, je zacházeno jako s potenciálně nebezpečnými potravinami a nemohou být uvolněny na trh.

Jedná se již o několikátý podobný případ v posledních několika týdnech, kdy byla SVS nucena přijmout opatření k vejcím ze zahraničí kvůli zjištěným závadám – viz odkazy níže:

http://eagri.cz/public/web/svs/portal/vysledky-kontrol/statni-veterinarni-sprava-svs.html
či
http://eagri.cz/public/web/svs/portal/vysledky-kontrol/svs-vratila-do-polska-zasilku-vajec.html.

SVS udělala od začátku roku do poloviny června 192 kontrol na cestě ve spolupráci s celníky. Při 56 kontrolách byly zjištěny závady. Na kontroly na cestě navázalo 84 kontrol v místech, kam dorazily zásilky kontrolované na cestě, při 48 z nich se zjistila další závada. Zadrženo bylo na základě těchto kontrol více než devět tun masa a několik stovek tisíc vajec.

Při kontrolách v místě určení zadržela SVS od začátku roku již více než 120 tun potravin živočišného původu ze zahraničí, což je o více než třetinu větší množství, než ve stejném období předchozího roku. Nárůst množství zadržených potravin může souviset s rostoucím počtem zásilek potravin živočišného původu ze zahraničí. Množství závad a vrácených zásilek může stoupat i v důsledku toho, že se do ČR ze zahraničí více dostávají levnější a tudíž méně kvalitní potraviny.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlínský kraj: Rada kraje rozhodla o změně ve vedení Krajské nemocnice T. Bati

22:33 Zlínský kraj: Rada kraje rozhodla o změně ve vedení Krajské nemocnice T. Bati

Rada Zlínského kraje ve funkci jediného akcionáře Krajské nemocnice T. Bati, a. s. dnes odvolala z p…