„Naším cílem je pomoci vám při rozhodování, jakou cestou se vydat v případě obnovy nebo budování nové kanalizace či vodovodní sítě,“prohlásil v úvodu odborného setkání Jarmil Vyčítal, expert SIC v oblasti vodního hospodářství. „S pomocí odborníků z výzkumných organizací, soukromých sdružení i firem vám chceme poskytnout komplexní a aktuální informace, které lze využít k přípravě veřejné zakázky nebo výběru vhodné dotace.“
Moderní technologická řešení i novinky z legislativy
Změny klimatu i důsledky urbanizace se zásadně promítají do hospodaření s dešťovou vodou ve městech. Praktické ukázky, jak by (ne)mělo vypadat zadržení vody v zástavbě, prezentoval David Stránský z ČVUT. „Hlavním principem hospodaření s dešťovou vodou je v maximální míře napodobit přirozené odtokové charakteristiky lokality před urbanizací. Mezi cíle patří například zadržení vody ve městě pro jeho potřeby, např. závlaha městské zeleně, ochrana urbanizovaného území před zaplavením v důsledku přívalových srážek, nebo zlepšení mikroklimatu ve městech,“popsal některé z cílů hospodaření s dešťovou vodou David Stránský. Velmi užitečné jsou zahraniční příklady hospodaření s dešťovými vodami, např. v Německu nebo dánské Kodani, kde s úspěchem kombinují „zelené ulice“ a povodňové koridory.
Dalším řečníkem byl Jiří Paul ze společnosti VaK Beroun. Ve svém příspěvku se zaměřil na bezpečnost vodohospodářské infrastruktury, především zabezpečení vodních zdrojů i kvality vody. „Je potřeba si uvědomit, že za bezpečnost dodávek pitné vody zodpovídá vlastník. Tím, že rozhoduje o způsobu provozování, obnovuje a udržuje majetek, určuje cenu pro vodné i stočné,“řekl Jiří Paul. „Nová legislativní povinnost - posouzení – pomůže změnit přístup z reaktivního na preventivní. Princip spočívá v odstranění nebo snížení rizik tak, aby pokud možno nenastala. Aby bylo možné je správně identifikovat, je k tomu potřeba ustanovit odborný tým, důsledně popsat systém s využitím všech dostupných informací a výsledků a hlavně provést terénní šetření,“dodal k ochraně vodních zdrojů Jiří Paul.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na ji…