Středočeské inovační centrum: Prevence místo reakce

05.12.2019 13:18 | Zprávy

Středočeské inovační centrum (SIC) uspořádalo další osvětovou akci pro zástupce měst a obcí, kteří mají zájem efektivně řešit hospodaření s vodou. Středočeský kraj se této oblasti věnuje dlouhodobě. Začátkem roku inicioval založení platformy Aliance pro vodu.

Středočeské inovační centrum: Prevence místo reakce
Foto: s-ic.cz
Popisek: Středočeské inovační centrum - logo

„Naším cílem je pomoci vám při rozhodování, jakou cestou se vydat v případě obnovy nebo budování nové kanalizace či vodovodní sítě,“prohlásil v úvodu odborného setkání Jarmil Vyčítal, expert SIC v oblasti vodního hospodářství. „S pomocí odborníků z výzkumných organizací, soukromých sdružení i firem vám chceme poskytnout komplexní a aktuální informace, které lze využít k přípravě veřejné zakázky nebo výběru vhodné dotace.“

Moderní technologická řešení i novinky z legislativy

Změny klimatu i důsledky urbanizace se zásadně promítají do hospodaření s dešťovou vodou ve městech. Praktické ukázky, jak by (ne)mělo vypadat zadržení vody v zástavbě, prezentoval David Stránský z ČVUT. „Hlavním principem hospodaření s dešťovou vodou je v maximální míře napodobit přirozené odtokové charakteristiky lokality před urbanizací. Mezi cíle patří například zadržení vody ve městě pro jeho potřeby, např. závlaha městské zeleně, ochrana urbanizovaného území před zaplavením v důsledku přívalových srážek, nebo zlepšení mikroklimatu ve městech,“popsal některé z cílů hospodaření s dešťovou vodou David Stránský. Velmi užitečné jsou zahraniční příklady hospodaření s dešťovými vodami, např. v Německu nebo dánské Kodani, kde s úspěchem kombinují „zelené ulice“ a povodňové koridory.

Dalším řečníkem byl Jiří Paul ze společnosti VaK Beroun. Ve svém příspěvku se zaměřil na bezpečnost vodohospodářské infrastruktury, především zabezpečení vodních zdrojů i kvality vody. „Je potřeba si uvědomit, že za bezpečnost dodávek pitné vody zodpovídá vlastník. Tím, že rozhoduje o způsobu provozování, obnovuje a udržuje majetek, určuje cenu pro vodné i stočné,“řekl Jiří Paul. „Nová legislativní povinnost - posouzení – pomůže změnit přístup z reaktivního na preventivní. Princip spočívá v odstranění nebo snížení rizik tak, aby pokud možno nenastala. Aby bylo možné je správně identifikovat, je k tomu potřeba ustanovit odborný tým, důsledně popsat systém s využitím všech dostupných informací a výsledků a hlavně provést terénní šetření,“dodal k ochraně vodních zdrojů Jiří Paul.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Praha vypustila kriticky ohrožené karasy obecné v pražské Michli

22:33 Zoo Praha vypustila kriticky ohrožené karasy obecné v pražské Michli

První letošní vypouštění karasů obecných v režii Zoo Praha proběhlo dnes v pražské Michli. Do retenč…