Středoškolští studenti budou na ČVUT vystaveni částicové fyzice

10.03.2015 9:02 | Zprávy

Akce International Masterclasses zpřístupní údaje z velkého hadronového urychlovače (Large Hadron Collider, LHC) v Ženevě pro mladé výzkumníky.

Středoškolští studenti budou na ČVUT vystaveni částicové fyzice
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT

Je to jedinečná příležitost pro studenty středních škol: v průběhu akce můžou objevovat důkazy částic v reálných datech z experimentů na LHC, nejmodernějším a největším urychlovači částic na světě, který se nachází v CERN poblíž Ženevy ve Švýcarsku. Každý rok na jaře výzkumné ústavy a univerzity po celém světě otevírají své dveře a zvou studenty na celodenní návštěvu, během které se stanou „na jeden den částicovým fyzikem“. Jednotlivé akce International Masterclasses jsou letos organizovány od 25. února do 2. dubna pod záštitou International Particle Physics Outreach Group (IPPOG) a připojí se tisíce studentů ze 42 zemí po celém světě. Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze se do akce zapojí konkrétně v pátek 13. března 2015. O Masterclasses je letos takový zájem, že fakulta otevírá dokonce 2 paralelní třídy.

Fyzika částic je jedním z nejrychleji se rozvíjejících vědních oborů. Objev Higgsova bosonu na LHC v létě 2012 vedl k obrovské mediální odezvě a velkému veřejnému zájmu. Akce International Masterclasses odpovídají na tento zájem tím, že nabízí studentům středních škol možnost poznat trochu této špičkové fyziky, kde studenti pracují se stejnými daty jako opravdoví fyzikové z experimentů na LHC. Hlavní myšlenkou tohoto programu, který má v letošním roce 10. výročí, je nechat studenty pracovat co nejvíce jako opravdoví vědci. „Akce International Masterclasses jsou jedinečnou příležitostí pro studenty pracovat bok po boku s vědci a získat představu jak funguje moderní výzkum ve fyzice částic“, říká Michael Kobel, profesor fyziky z Technické univerzity v Drážďanech a vedoucí programu.

Čtyři experimenty - ATLAS, CMS, ALICE a LHCb - poskytly údaje pro vzdělávací účely v rámci této akce. „Studenti mohou pracovat na reálných datech z urychlovače LHC“, říká Michael Kobel, „a zkoumat produkty srážek elementárních částic pohybujících se téměř rychlostí světla, obíhajících v urychlovači s obvodem přes 27 kilometrů“. K dispozici je široká škála úkolů. Studenti například mohou znovu objevit boson Z nebo strukturu protonu, mohou rekonstruovat „podivné částice“ nebo změřit dobu života D0 částice. Jedním z vrcholů je „hon“ na Higgsův boson. Experimenty ATLAS a CMS poskytly k dispozici skutečná data s kandidáty na Higgsův boson, ve kterých studenti mohou sledovat tuto vzácnou a velmi krátce žijící částici. Tímto způsobem lze pochopit, jak významný objev vlastně byl uskutečněn.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČNB nabízí k prodeji budovy v Plzni a Ústí nad Labem

19:15 ČNB nabízí k prodeji budovy v Plzni a Ústí nad Labem

Česká národní banka do budoucna nepočítá s využitím svých budov v Plzni a v Ústí nad Labem, nabízí j…