Svaz měst a obcí ČR: Samosprávám je třeba vrátit finance, který se jim odebraly

10.12.2015 10:19 | Zprávy

Města a obce chtějí změnit rozpočtové určení daní. Mimo jiné vrátit podíl samospráv na DPH na výši dohodnutou před důchodovou reformou. 2. pilíř je totiž minulostí. I to zaznělo na XVIII. celostátní finanční konferenci, kterou v Praze pořádá Svaz měst a obcí ČR. Účastní se jí na čtyři stovky starostů z celé České republiky. Diskutovaly s nimi mimo jiné ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová či ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Svaz měst a obcí ČR: Samosprávám je třeba vrátit finance, který se jim odebraly
Foto: smocr.cz
Popisek: Svaz měst a obcí ČR - logo

„Mohlo by se zdát, že starostové jsou odbojní a tvrdohlaví. Možná. Chovají se ale přirozeně se zdravým selským rozumem. Ví totiž, co trápí města, obce i jejich obyvatele. A jsou také první, na koho se lidé obrací, pokud mají problém,“ řekl předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodal: „Ministerstvo financí se tak nemůže divit, že bojujeme za zvýšení rozpočtového určení daní a zvýšení příspěvku na přenesenou působnost. Jde nám totiž o rozvoj území, k němuž je třeba dostatek peněz.“

„I z pohledu Prahy situaci chápu, jen naše hlavní město přišlo na výnosu z daní a změnami ve financování přenesené působnosti o více než 1,3 mld. korun,“ řekla čestná předsedkyně Svazu měst a obcí ČR a primátorka Prahy Adriana Krnáčová a dodala: „Nelze přitom jenom čekat, že se situace změní sama od sebe, odpady, bezpečnost a další služby pro veřejnost musíme přece zajišťovat každý den.“

Podobně je pro samosprávy velkým tématem sociální, respektive dostupné, bydlení. Města a obce by podle slov vedení resortu práce a sociálních věcí měla mít významné slovo v tom, kdo se na jejich území stěhuje.

„V Legislativní radě vlády je novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, která by měla pomoci v boji proti obchodu s chudobou,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a dodala: „Podporujeme přitom názor Svazu měst a obcí, že by vznikající zákon upravující bydlení pro sociálně slabé, měl řešit primárně dostupné bydlení pro lidi, kteří se do složité bytové situace dostali nezaviněně. Seniory, rodiny s malými dětmi, samoživitelky, zdravotně postižené apod.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Záchranná služba pokračuje v posilování provozu

22:31 MHMP: Záchranná služba pokračuje v posilování provozu

Záchranná služba hl. m. Prahy (ZZS HMP) posílila v první polovině tohoto roku významně svůj standard…