„Mohlo by se zdát, že starostové jsou odbojní a tvrdohlaví. Možná. Chovají se ale přirozeně se zdravým selským rozumem. Ví totiž, co trápí města, obce i jejich obyvatele. A jsou také první, na koho se lidé obrací, pokud mají problém,“ řekl předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodal: „Ministerstvo financí se tak nemůže divit, že bojujeme za zvýšení rozpočtového určení daní a zvýšení příspěvku na přenesenou působnost. Jde nám totiž o rozvoj území, k němuž je třeba dostatek peněz.“
„I z pohledu Prahy situaci chápu, jen naše hlavní město přišlo na výnosu z daní a změnami ve financování přenesené působnosti o více než 1,3 mld. korun,“ řekla čestná předsedkyně Svazu měst a obcí ČR a primátorka Prahy Adriana Krnáčová a dodala: „Nelze přitom jenom čekat, že se situace změní sama od sebe, odpady, bezpečnost a další služby pro veřejnost musíme přece zajišťovat každý den.“
Podobně je pro samosprávy velkým tématem sociální, respektive dostupné, bydlení. Města a obce by podle slov vedení resortu práce a sociálních věcí měla mít významné slovo v tom, kdo se na jejich území stěhuje.
„V Legislativní radě vlády je novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, která by měla pomoci v boji proti obchodu s chudobou,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a dodala: „Podporujeme přitom názor Svazu měst a obcí, že by vznikající zákon upravující bydlení pro sociálně slabé, měl řešit primárně dostupné bydlení pro lidi, kteří se do složité bytové situace dostali nezaviněně. Seniory, rodiny s malými dětmi, samoživitelky, zdravotně postižené apod.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva