Svaz průmyslu: Tahounem byl v prvním čtvrtletí tradičně zpracovatelský průmysl

04.06.2016 12:03

V prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl HDP oproti stejnému období roku předchozího o 3,0 %. Bylo to jen o jednu desetinu procenta méně, než ukazoval předběžný odhad. Hlavním tahounem růstu byl jako tradičně zpracovatelský průmysl, který vzrostl o 6,4 %.

Svaz průmyslu: Tahounem byl v prvním čtvrtletí tradičně zpracovatelský průmysl
Foto: spcr.cz
Popisek: Svaz průmyslu ČR, SP ČR

„Soudě podle měsíčních výsledků průmyslu i podle nedávno zveřejněného vývoje tržeb se na růstu průmyslové výroby podílel zejména automobilový průmysl,“ uvedl analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Václav Franče.

Horší pohled se podle něj naskýtá na situaci ve stavebnictví, které se sice udrželo meziročně v růstu o 0,4 %, ale v porovnání se 4. čtvrtletím se jeho výkonnost snížila o 4,1 %. „Vzhledem k dobře známým problémům s povolovacím řízením a vzhledem k pomalému náběhu čerpání EU fondů v novém programovacím období hledá stavebnictví jen velmi těžko růstové impulsy,“ konstatoval Václav Franče.

Na poptávkové straně táhla ekonomiku zejména spotřeba domácností s příspěvkem k růstu 1,6 procentního bodu a zahraniční obchod s příspěvkem 1,4. „Investiční aktivita bohužel zpomaluje. Je proto zvláštní, že vláda se více soustředí na stimulaci spotřeby - tlakem na růst mezd - než na stimulaci investic,“ dodal Václav Franče.

Svaz průmyslu a dopravy ČR nadále čeká letos růst ekonomiky o 2,5 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT získal na „olympiádě robotů“ stříbro ve virtuální soutěži, v závodu reálných robotů skončil šestý

14:21 Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT získal na „olympiádě robotů“ stříbro ve virtuální soutěži, v závodu reálných robotů skončil šestý

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge, pořádané agenturou amerického ministerstva obrany, vynes…