Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahraje u příležitosti 100. výročí republiky národu

16. 10. 2018 18:51

Mimořádný koncert Českého rozhlasu „SOČR národu“ pořádaný s Rozhlasom a televíziou Slovenska uvede v neděli 28. října od 16 hodin v Rudolfinu u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky známá díla českých klasiků. Janáčkova Sinfonietta a Dvořákova Novosvětská zazní pod vedením jednoho z nejrespektovanějších českých hudebníků posledních desetiletí, hornisty a dirigenta Radka Baboráka.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahraje u příležitosti 100. výročí republiky národu
Foto: rozhlas.cz/ Khalil Baalbaki
Popisek: SOČR v Rudolfinu
reklama

Úvod večera je zadán pro nejvýznamnějšího slovenského skladatele 20. století Eugena Suchoně. Jeho Symfonietta rustica z poloviny 50. let přinese živé rytmy i lyrickou melodiku slovenské lidové hudby.  „Český rozhlas jako médium s nejdelší zvukovou pamětí období Československé republiky patřičně zaznamenal. Koncert českých klasiků v podání současných rozhlasových symfoniků tak důstojně připomene široké veřejnosti jeden z nejdůležitějších milníků naší historie,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

I druhá v pořadí bude Sinfonietta – byť v jiném pravopisném i kompozičním pojetí. Svěží, jiskrné rytmy a lidové názvuky si s ní každopádně spojujeme. Právě touto kompozicí Leoš Janáček přivítal a oslavil mladou republiku, ačkoli se tak stalo až roku 1926, v atmosféře příprav 7. všesokolského sletu. Bylo mu sedmdesát dva let a tohle velkolepé, originální dílo vytvořil za pouhé tři týdny. Publikum přitahuje Sinfonietta mnohými aspekty, zcela jistě i svým radostným vyzněním.

Na tónech Novosvětské se přeneseme do roku 1893. Antonín Dvořák na ní pracoval během amerického pobytu. Zvolený přívlastek vysvětloval tím, že šlo o vůbec první dílo, které napsal celé v Americe, a že chtěl jeho hudbou vyjádřit dojmy z Nového světa i pozdrav vzdálené vlasti. Ohlas byl vřelý a autor se stal nebývale populární osobností.

Hudební dramaturgie koncertu je možná „očekávatelná“ z hlediska národnosti autorů i finálního výběru skladeb, rozhodně však velmi vděčná pro posluchače a také interprety. Ostatně, taková „Novosvětská“ patří sice k navýsost známým a zmiňovaným dílům, ale možná se právě pro svůj věhlas a mimořádný význam ocitá na běžných koncertních programech poměrně zřídka. Lze tak očekávat, že si ji posluchači vychutnají s mimořádným požitkem. Společně se Smetanovou Vlastí patří ke svátečnímu repertoáru Čechů, mnohé zapálené příznivce má samozřejmě také v zahraničí. Dokonce existuje statistika, která tvrdí, že Novosvětská je vůbec nejčastěji provozovanou symfonií na světě. Budiž připomenuto, že zazněla i mimo Zemi – při vstupu prvního člověka na Měsíc.

Program koncertu SOČR národu:
Eugen Suchoň: Symfonietta rustica
Leoš Janáček: Sinfonietta
Antonín Dvořák: Symfonie č. 9 e moll „Z Nového světa“

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Radek Baborák - dirigent

DVOŘÁKOVA SÍŇ RUDOLFINA, NEDĚLE 28. ŘÍJNA V 16.00 HODIN
Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava a Rádio Devín.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní veterinární správa: Inspektoři z odhalili nelegální prodejce potravin na sociálních sítích

22:57 Státní veterinární správa: Inspektoři z odhalili nelegální prodejce potravin na sociálních sítích

Úřední veterinární lékaři Státní veterinární správy (SVS) z Libereckého kraje odhalili dva nelegální…