Od roku 2012 tvoří Pardubický kraj také svůj krajský seznam nehmotného kulturního dědictví a od roku 2015 oceňuje řemeslníky udržující tradiční řemeslné postupy titulem Nositel tradice Pardubického kraje. Celkem je na krajském seznamu nehmotného kulturního dědictví pět statků, kromě už tří zmíněných ještě stínání kohouta a velikonoční věneček a strom ve Střemošicích. Vedle toho máme zatím čtyři Nositele tradice – Zdeňka Bukáčka z Krouny, který vyrábí dřevěné hračky, Ladislava Chládky z Výprachtic, který dělá hračky štípané ze soustruženého bloku, Jiří Myšku ze Studnice, odborníka na sekernické práce a Davida Stejskala z Pardubic, který se zabývá tradičními tesařskými pracemi.
Také v letošní roce se oba seznamy obohatí. Mezi nehmotné kulturní dědictví bude zapsána ruční výroba žinylkových textilií v Hlinsku. „Na přerušené textilní tradice z poloviny 19. století navázal v areálu hlineckého Betléma pan Josef Fidler ve své Tkalcovně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
kraj Pardubický , Línek , Pardubice , tradice , TZ
autor: komerční tisková zpráva
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na ji…