Termíny letních školních prázdnin v Evropě (nejen) pro motoristy

02.06.2017 7:33

Termíny letních školních prázdnin zdaleka nejsou v rámci Evropské unie jednotné. Čeští školáci a středoškoláci se budou moci oddávat zaslouženému letnímu odpočinku od 1. července do pátku 1. září. Podobně na tom budou jejich vrstevníci v Belgii, Irsku a Polsku.

Termíny letních školních prázdnin v Evropě (nejen) pro motoristy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Nejdříve – už od posledního květnového dne -  se mohou začít radovat z letního volna děti základních škol v Bulharsku, stejně na tom budou všichni školáci a středoškoláci v Litvě. To školáci a studenti středních škol v Bavorsku si budou muset počkat až do 29. července, prázdniny jim však budou končit až 11. září. Zhruba tříměsíční volno čeká na žáky škol v Bulharsku, Itálii, Litvě, Lotyšsku, na Maltě a v Rumunsku.

S letními školními prázdninami se pojí i hlavní sezona dovolených. Miliony motoristů budou nejen křižovat naším kontinentem ze země do země, ale i poznávat krásy a zajímavosti jejich vlastních zemí. Mnoho lidí také využije dnů volna a příznivého počasí k návštěvě svých blízkých. Často též vyrazí na své chaty či chalupy. Zkrátka vypukne každoroční stěhování národů. A kočovat budou i Češi. Z Výběrového šetření cestovního ruchu provedeného Českým statistickým úřadem vyplývá, že v loňském roce uskutečnili na 4 276 000 zahraničních cest spojených s minimálně 4 přenocováními. Vyráželi hlavně ve třetím čtvrtletí (tedy v červenci až září), to uskutečnili zhruba 2 555 000 cest. Nejnavštěvovanější destinací bylo Chorvatsko, následují Slovensko a v těsném závěsu Itálie, dále pak Rakousko a Řecko. Na cestu spojenou s maximálně třemi noclehy vyrazilo dalších 1 276 000 Čechů, z toho 355 000 ve třetím čtvrtletí. Jednalo se hlavně o Slovensko, Rakousko a Německo.

Na silnicích a dálnicích bude rušno po celé letní období, nicméně se zvýšeným provozem, a tedy i nemalými dopravními komplikacemi bude třeba počítat v období začátku i konce školních prázdnin. Snad každý z nás si vybaví nekonečné kolony pomalu se vlekoucích vozidel, které nejednou na dlouhé minuty a v případě vážnějších nehod na celé hodiny zcela znehybní. V takové situaci si zpravidla přísaháme, že příští rok uděláme vše pro to, abychom se podobným komplikacím vyhnuli. „Určitě se vyplatí vyhnout se cestování v době, kdy v dané zemi začínají či končí školní prázdniny. Termín, kdy vyrazíme na dovolenkový pobyt, či se z něho naopak budeme vracet, je tak dobré pečlivě naplánovat. A také je dobré předem zjistit, kde typicky může doprava váznout, a tedy připravit si záložní objízdnou trasu pro případ vážnějších komplikací,“ říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. „Z pohledu letního cestování můžeme za nejrizikovější dny považovat pátky a soboty. Již tradičně je absolutně nejhorší cestovat do zahraničí 28. až 30. července. V tuto dobu začínají prázdniny v nejlidnatějších německých spolkových zemích, a proto očekáváme dopravní kolaps téměř všech tras do letních destinací v Evropě,“ dle zkušeností predikuje dopravní situaci Petr Vomáčka z ÚAMK.

Zpracováno s využitím údajů publikovaných Českým statistickým úřadem, Evropskou komisí a webovým portálem Feiertagskalender.ch

Upřesnění termínů letních školních prázdnin 2017 ve vybraných evropských státech

Velká Británie

Termíny

Německo

Termíny

Anglie

17.7.-5.9.

Bádensko-Württembersko

27.7.-9.9.

Severní Irsko

1.7.-31.8.

Bavorsko

29.7.-11.9.

Skotsko

28.6.-15.8.

Berlín

20.7.-1.9.

Wales

22.7.-3.9.

Braniborsko

20.7.-1.9.

 

 

Brémy

22.6.-2.8.

Nizozemsko

Termíny

Hamburk

20.7.-30.8.

Střední region

8.7.-20.8.

Hesensko

3.7.-11.8.

Jižní region

15.7.-27.8.

Meklenbursko - Přední Pomořansko

24.7.-2.9.

Severní region

22.7.-3.9.

Dolní Sasko

22.6.-2.8.

 

 

Severní Porýní - Vestfálsko

17.7.-29.8.

Bulharsko

Termíny

Porýní-Falc

3.7.-11.8.

Základní škola 1.-4. ročník

31.5.-15.9.

Sasko

26.6.-4.8.

Ostatní ročníky ZŠ a střední školy

30.6.-15.9.

Sasko-Anhaltsko

26.6.-9.8.

 

 

Šlesvicko-Holštýnsko

24.7.-2.9.

Rakousko

Termíny

Durynsko

26.6.-9.8.

Burgenland, Dolní Rakousko, Vídeň

1.7.-3.9.

 

 

Tyrolsko, Vorarlbersko, Korutany, Salcbursko, Horní Rakousko, Štýrsko

8.7.-10.9.

Itálie a Španělsko - mohou být lehké regionální rozdíly

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: Nové vlaky InterJet se představují veřejnosti

7:34 České dráhy: Nové vlaky InterJet se představují veřejnosti

O víkendu se v Lužné u Rakovníka koná Den železnice. Kromě historických vlaků se představuje nejmode…