Tři exponáty ze sbírek Národního technického muzea prohlášeny za národní kulturní památku

11.07.2015 14:52 | Zprávy

Jedná se soubor dvou renesančních sextantů: sextant Josta Bürgiho a sextant Erasma Habermela a astronomické hodiny Engelberta Seigeho.

Tři exponáty ze sbírek Národního technického muzea prohlášeny za národní kulturní památku
Foto: wikipedia
Popisek: Národní technické muzeum.

Mezi devíti kulturními památkami, které byly ve středu 8. července 2015 na návrh Ministerstva kultury ČR vládou prohlášeny za národní kulturní památky, se nacházejí tři exponáty ze sbírek Národního technického muzea. Jedná se o sextant Josta Bürgiho a sextant Erasma Habermela a astronomické hodiny Engelberta Seigeho, předměty s vysokou kulturní hodnotou, které si mohou návštěvníci muzea na Letné prohlédnout v expozici Astronomie.

Bürgiho a Habermelův sextant patří k nejcennějším velkým astrometrickým přístrojům z období přelomu 16. a 17. století. Sextanty jsou dokladem vysoké úrovně vědy a konstrukce přístrojů v rudolfinské Praze, která byla důležitou křižovatkou v dějinách astronomie. Díky tomu, že se zde setkali vynikající vědci Tycho Brahe a Johannes Kepler se špičkovými mechaniky a hodináři Jostem Bürgim a Erasmem Habermelem, vznikla v Praze díla, která významně ovlivnila vývoj astronomie. Zřejmě díky pozorování za pomoci Bürgiho sextantu sestavil Johannes Kepler zákony o pohybu planet.

Kabinetní orloj převora oseckého cisterciáckého kláštera Engelberta Seigeho je unikátním dokladem technického vývoje období 2. pol. 18. století, spojeným s nejmodernějšími poznatky soudobé astronomie. V orloji je zaznamenána sedmá planeta sluneční soustavy Uran, objevená W. Herschelem v roce 1781. Díky planetáriu a dvěma nebeským sférám patří Seigeho hodiny k nejvýznamnějším astronomickým přístrojům 18. století dochovaným v evropských sbírkách. Astronomicko-geografický orloj má díky složitému soustrojí mnoho funkcí – ukazuje změny polohy hvězd a planet, stav Slunce, měsíční fáze, uzly perigea a apogea, čas.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Neměl snad pravdu?

Pane poslanče, můžete mi sdělit, v čem neměl pan Okamura ve svém projevu pravdu? To chceme stále zavírat oči před realitou? Michal Prášek

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NKÚ: Výsledky výzkumu v dopravě, na který šly téměř dvě miliardy, se nepromítají do praxe

22:11 NKÚ: Výsledky výzkumu v dopravě, na který šly téměř dvě miliardy, se nepromítají do praxe

Téměř dvě miliardy korun byly vyčleněny ve státním rozpočtu na program DOPRAVA 2020+, který má za úk…