Turbínu pro finskou jadernou elektrárnu Hanhikivi s reaktorem VVER dodá americko-francouzská společnost

16.07.2016 13:27

Francouzská společnost Alstom Power Systems zvítězila v soutěži na dodávku turbíny pro finskou jadernou elektrárnu Hanhikivi, která bude postavena podle projektu AES-2006 vypracovaného ruskou korporaci pro atomovou energii Rosatom. V září loňského roku se změnila struktura vlastnictví této francouzské společnosti a podíl v ní získala americká společnost General Electric.

Turbínu pro finskou jadernou elektrárnu Hanhikivi s reaktorem VVER dodá americko-francouzská společnost
Foto: red
Popisek: Rosatom

Turbogenerátor se skládá z turbíny a generátoru elektřiny a představuje jednu ze základních částí elektrárny. Jeho účelem je přeměna pohybové energie páry v elektrickou, která je pak přes transformátory vyváděna do přenosové sítě.

Zákazníkem, který turbínu odebere, je společnost RAOS Project Oy, což je pobočka ruského Rusatom Energo International ve Finsku. Půjde o turbínu s tichým chodem a 1500 otáčkami za minutu typu Arabelle, která byla vyvinuta francouzskou společností Alstom Power Systems.  Dalšími účastníky soutěže byl německý Siemens, japonská Toshiba a ruské Silovyje mašiny.

„Podle výsledků hodnocení a porovnání nabídek, provedeného komisí, byla za vítěze vybrána nabídka společnosti Alstom Power Systems,“ uvádí protokol ze zasedání komise, která se zabývala tímto tendrem.

Společnost Rusatom Energo International (dříve Rusatom Overseas) je oddělení Rosatomu pro mezinárodní projekty. Zákazníkem v projektu výstavby finské JE Hanhikivi je finsko-ruská společnost Fennovoima, v níž drží ruská strana podíl 34 %. Výrobu elektřiny má tato elektrárna zahájit v roce 2024 a lití prvního betonu do základů reaktorové budovy je plánováno na rok 2017.

V září 2015 došlo k zásadní změně vlastnické struktury ve společnosti Alstom, protože americká společnost General Electric koupila energetickou část této strojírenské skupiny. Nyní se tak tato skupina bude orientovat především na železniční dopravu. Dceřinou společností Alstomu je také AAEM, což je společný podnik francouzského Alstomu a ruského Atomenergomaše, strojírenské divize Rosatomu. 49% podíl v této společnosti náleží Alstomu a 51% Atomenergomaši. Původní francouzský podíl v AAEM nyní přechází pod společnost GE-Alstom, která je z 80 % vlastněna General Electric a ze zbývajících 20 % Alstomem.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 17 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě.

Rosatom zaujímá přední pozici na světovém trhu s jadernými technologiemi. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2015 hodnotu 110 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Podnikatelé a obce doporučují místo vracení PET lahví v obchodech využít síť žlutých popelnic

10:17 Hospodářská komora: Podnikatelé a obce doporučují místo vracení PET lahví v obchodech využít síť žlutých popelnic

Pokud by se povedlo zavést v Česku moderní zálohovací systém na PET lahve s využitím QR kódu, občané…