Turistický spolek Lipenska: Hořičtí zkouší Pašije, na Květnou neděli zahrají v Českém Krumlově

27.03.2023 22:11 | Tisková zpráva

Hořičtí ochotníci mají za sebou první zkoušku před letošní první inscenací pašijových her, které se budou hrát v nedělí 2.dubna v zadní klášterní zahradě v Českém Krumlově. Jedná se o velkolepé, divadelní ztvárnění novozákonního příběhu o ukřižování Ježíše Krista, kdy se na scéně objeví až 60 herců. Hořičtí ho hráli poprvé před 30 lety, v roce 1993. S výjimkou covidové pandemie, tu hrají pašije každý rok.

Turistický spolek Lipenska: Hořičtí zkouší Pašije, na Květnou neděli zahrají v Českém Krumlově
Foto: tslipenska.cz
Popisek: Turistický spolek Lipenska - logo

Tímto představením v Českém Krumlově začíná velká, mezinárodní akce nazvaná Europassion 2023, jejímž vyvrcholením bude setkání herců a znalců pašijových her z 15 států Evropy. Kongres Europassion 2023 se koná od 8. do 11.června. „Přípravy na kongres Europassion probíhají zatím dobře, kalendář je na každý den téměř do června plný. Momentálně pilujeme náklady a schéma simultánních překladů a taky nám stále chybí finance. Čeká nás ještě celá logistika, výstavy, překlady a dodělávky v hořickém amfiteátru,“ uvádí Miroslav Kutlák, jeden z hlavních organizátorů a principál hořických ochotníků.

Podle něj byla mluvená zkouška perfektní a herci jsou připraveni znovu podat nezapomenutelný výkon. „Na představení v klášterní zahradě v Českém Krumlově se těšíme moc a taky se modlíme za počasí,“ uvádí Kutlák. Režisér Jakub Baran vedl celou zkoušku. V sále zdejšího kulturního domu se sešlo deset herců, jako první se na řadu dostala dvojice Ježíš a Marie. „I pro mě to bylo velké představení. Bylo úžasné pozorovat práci režiséra. Herci k tomu přistupovali s vážností a respektem a bylo vidět a slyšet, že to není opravdu jednoduché, chcete-li aby divák pochopil, ale i mnohdy pocítil, co mu sdělujete,“ uvedl Kutlák.

Anketa

Má Marian Jurečka vaši důvěru?

1%
97%
hlasovalo: 31081 lidí

V roli Ježíše se tentokrát potil Jakub Suchánek, dlouhovlasý podnikatel z Černé v Pošumaví. Roli Marie zkoušely Věra Kolouchová i Vlaďka Dvořáková, které hlavní ženskou roli alternují. Režisér Baran zároveň hrál i roli Kaifáše, a tak se se zkoušeli i role ve Velké radě. „Zkoušeli jsme duet Annáše a Kaifáše. Annáš, kterého hraje zkušený pašijový matador Gerhard Scherhaufer a zmíněný Kuba Baran předvedli, jak to má vypadat. Postupně se dle scénáře zapojovali i ostatní ve velké radě,“ shrnuje Míra Kutlák.

Velkou pochvalu za přednes i celkový herecký projev si podle kolegů zaslouží i Josef Varhaník v roli Piláta Pontského. Ten je rodákem z Hořic na Šumavě, dnes je v důchodu, ale celý život pracoval u dráhy. Heroda ztvárnil důchodce a bývalý voják z Hořic Stanislav Tonar, který znovu perfektně uměl text. V jeho případě šlo během zkoušky pouze o nastavení síly hlasu, aby si jeho výkon mohli užít i divák v zadních řadách.

Pak přišla řada i na Jidášův falešný polibek. „Moc mi to nešlo, ale slibuji, že natrénuji podle představ režiséra,“ říká Miroslav Kutlák, který hraje Jidáše. Druhá zkouška, pro větší ansámbl, se bude konat v sobotu 1. dubna. V neděli 2. dubna, před krumlovským představením, je v plánu ještě generálka, v 15 hodin se bude hrát v malém komorním prostoru zadní klášterní zahrady.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

21. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

10:06 21. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

Denní kontrakty motorové nafty na trhu pohonných hmot Českomoravské komoditní burzy Kladno se ve 21.…