Turistický spolek Lipenska: Hoteliéři sledují obrovský propad objednávek na zimu

12.10.2020 22:57

Hoteliéři a majitelé penzionů na Lipensku se znepokojením sledují velký propad v rezervacích pobytů na zimní sezónu. V dřívějších létech byly již v tuto dobu, ubytovací kapacity v regionu od Stožce po Rožmberk, na zimu již z větší poloviny obsazené. Letos je, s výjimkou Silvestra a vánočních svátků, zájem malý. Lidé se bojí koronaviru a zároveň čekají na to, jaké restrikce česká vláda vydá.

Turistický spolek Lipenska: Hoteliéři sledují obrovský propad objednávek na zimu
Foto: tslipenska.cz
Popisek: Turistický spolek Lipenska - logo
reklama

Například Lipno Lake Resort, který má 92 apartmánů je nyní v říjnu po velice vydařené letní sezóně a dobře obsazeném září, téměř prázdný a obsazenost na zimní sezónu respektive jarní prázdniny je zatím taktéž výrazně nižší než v minulých letech. „Lidé se v současné situaci obávají rezervovat své pobyty s předstihem. Počet rezervací na zimní sezónu je k současnému datu o polovinu nižší než v minulých letech. Dokonce i na Silvestra máme ještě volná místa. Na to jsme nebyli zvyklí za celou dobu, co máme resort otevřený,“ uvedl jeho provozovatel Luboš Krejza. Potenciální hosté příjezd zvažují do poslední chvíle a vyčkávají na to, jak se vyvine epidemiologická situace. Luboš Krejza se svým týmem proto upravil stanovené stornopodmínky.

„Chceme dát lidem jistotu pro včasné rezervace. Proto jsme se nově zavázali, že pokud hosté před pobytem onemocní kovidem nebo budou v povinné karanténě případně se kvůli omezení na hranicích nebudou moci do resortu dopravit, pak jejich pobyt bezplatně přesuneme na nový vhodný termín. V případě, že s hostem náhradní termín nenalezneme, vrátíme mu celou již uhrazenou cenu ubytování bez jakýchkoliv stornopoplatků,“ uvádí Krejza.

Podobně budou vycházet hostům vstříc v lipenské Landal Marině, v resortu s 300 apartmány. „Silvestr a Vánoce se nám zaplňují pomaleji než v minulých letech. Zima bude složitější. V době jarních prázdnin budeme hostům umožňovat kratší pobyty. Chystáme celý systém opatření, který představíme až později,“ řekl Jan Strnad, generální manažer Landal Marina Lipno.

Volno na Silvestra řada lipenských provozoven, například i v hotelu České Žleby, který leží v srdci Národního parku Šumava. Ten je nejzápadněji položeným členem Turistického spolku Lipenska, který se stará o turistický rozvoj a propagaci tohoto území. „Oproti minulým létům sledujeme velký propad. Zimu máme aktuálně na 60 procentech v porovnání s roky předchozími. I my máme ještě volná místa na Silvestra a to se nám nestává,“ řekla ředitelka hotelu Dagmar Šubová.

Vedle majitelů či provozovatelů ubytovacích kapacit mají obavy i lipenští starostové. Od každého ubytovaného se vybírá tzv. Poplatek z pobytu, který má maximální výši 21 korun za dospělého na noc. Vybrané peníze obce používají na rozvoj a údržbu infrastruktury, zejména kanalizací a vodovodů, které jsou v souvislosti s turistickou exponovaností vytíženy mnohonásobně více, než kdyby zde žili jen domorodci.

Jiří Hůlka, který je starostou v Horní Plané - největším městě na Lipensku odhaduje, že pokud by došlo k výpadku zimní sezony, dá se odhadnout ztráta Horní Plané v úrovni zhruba jedné třetiny příjmů. Zatím podle jeho slov není výpadek tak výrazný, jarní a podzimní sezona tu bývá slabší, než zima či léto. „Léto bylo nadprůměrné a podzim se zatím vyvíjel dobře. Pokud vypadne zimní sezona, může to být až 30 procent z příjmů, které nám plynou z turistických poplatků. Tzn. zhruba půl milionu korun,“ uvádí Hůlka.

Také pro Frymburk představuje současný stav komplikaci, zdejší starosta Ota Řezáč již tento rok zavedl v rámci důsledné správy výběru těchto poplatků efektivní opatření, které přes léto výrazně zlepšilo jejich výběr. „Každý správný hospodář by měl být připravený na horší časy. Ne vždy je posvícení. Za předpokladu, že bude z hlediska turistiky skutečně špatná zima, tak letošní propad nepřesáhne 200 tisíc korun,“ uvádí Řezáč. Ve Frymburku je vůbec nejvíc chat a rekreačních objektů z celého Lipenska.

Podle Jiřího Mánka, předsedy Turistického spolku Lipenska, je nemoc Covid-19 pro region zásadní problém. „Jsme čistě turistický region v příhraničí. Vlastně každá zde žijící rodina je na cestovním ruchu buď zcela, nebo částečně závislá, protože jiný způsob obživy tu již není. Restrikce, strach, mediální panika okolo koronaviru tak skutečně dopadá na každou místní rodinu. S napětím očekáváme jaká na nás vláda připraví další opatření a jak se s nimi budeme muset vyrovnávat,“ uzavřel Mánek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: Vrcholové vedení posílí o zkušeného manažera

22:54 České dráhy: Vrcholové vedení posílí o zkušeného manažera

Vrcholové vedení Českých drah posílí o zkušeného manažera. Dozorčí rada společnosti na svém řádném z…