Turistický spolek Lipenska: Lipensko nabízí běžkařům nejlepší podmínky za posledních 15 let

17.01.2019 21:39

Nejlepší podmínky za posledních 15 let nabízí pro milovníky běžeckého lyžování letošní Lipensko. Počasí je ideální a stopy jsou upravené. Ničí je ale například neukáznění řidiči automobilů.

Turistický spolek Lipenska: Lipensko nabízí běžkařům nejlepší podmínky za posledních 15 let
Foto: tslipenska.cz
Popisek: Turistický spolek Lipenska - logo
reklama

Oblast Lipenska, která zahrnuje území od Stožce po Rožmberk nad Vltavou momentálně nabízí nejlepší podmínky pro běžecké lyžování za posledních minimálně 15 let. Shodli se na tom ti, kteří se v této oblasti starají o lyžařské stopy, někteří z nich to dokonce dělají dlouhá léta. Problémy jim teď dělají například neukáznění lyžaři, pejskaři nebo majitelé terénních automobilů – jeden z nich například dnes ráno rozjezdil připravenou stopu ve Frymburku.

Jedním z lipenských rolbařů je Luděk Švejda, stará se o stopy v okolí Nové Pece a Stožce od začátku 90.let. „Není to žádné drama, ale takhle vydatná sněhová pokrývka tu nebyla zhruba od roku 2007. Na vrcholcích je sněhu stále dostatek, ale v nižších polohách, například v okolí Nové Pece ho ubývá, letos ho napadlo opravdu vydatně,“ pochvaluje si Luděk Švejda, který trasu vedoucí z Nové Pece na Schwarzenberský kanál - Jelení vrchy - Plechý – Říjiště a Zadní Zvonkovou protahuje pravidelně dvakrát týdně. Přesto se najdou lyžaři, kteří si stěžují. „Někdy stopy projedu a následně začne silně sněžit. Problémy nám také dělají neukáznění turisté nebo pejskaři, kteří pošlapou stopy,“ uvedl Švejda.

Výjimečné lyžařské podmínky jsou nyní i ve Frymburku. Podle Luboše Krejzy, který tu o stopy pečuje, tu takhle dobrý stav nebyl od roku 2005. „Letošní zima je zatím výjimečná počtem dní, kdy vytrvale za sebou mrzne a samozřejmě velkým množstvím sněhu, který napadl,“ uvedl. Každý den tu upravují 17 kilometrů tras, které vedou po zdejších frymburských lukách. Pokud přes den nasněží, tak vyjíždí s rolbou dvakrát denně. Dnes ráno našli jedno místo na běžecké trati rozježděné od terénního automobilu. „Nikdy jsme to nezažili a nerozumíme tomu. Toho řidiče se podařilo identifikovat. Chceme ho kontaktovat, aby nám škodu nahradil,“ uvedl Krejza.

Podle starosty Horní Plané Jiřího Hůlky jsou ideální podmínky pro lyžaře i zde. „Lyžařské stopy v okolí Horní Plané a Hůrky jsou protažené. Upraveno je tu 23 kilometrů,“ uvedl Hůlka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Ceny zahraničního obchodu meziměsíčně klesly

11:42 Český statistický úřad: Ceny zahraničního obchodu meziměsíčně klesly

V květnu 2020 se vývozní ceny meziměsíčně snížily o 0,1 %, dovozní ceny o 1,1 %. Směnné relace dosá…