Tým silniční bezpečnosti: Nehod sice letos přibylo, klesly ale počty mrtvých i zraněných

13.12.2017 8:37

Od ledna do konce listopadu sice přibylo vyšetřovaných nehod, ale snížily se počty usmrcených i zraněných. O 1,4 procenta bylo více mrtvých při nehodách za dne za nezhoršené viditelnosti, o šestinu méně obětí nehod za snížené viditelnosti. Více bylo mrtvých motocyklistů i cyklistů. V osmi krajích počty mrtvých poklesly, nejvíc ve Středočeském, a to o 36. O pětinu méně bylo obětí střetů na železničních přejezdech.

Tým silniční bezpečnosti: Nehod sice letos přibylo, klesly ale počty mrtvých i zraněných
Foto: nadacebesip.cz
Popisek: Tým silniční bezpečnosti
reklama

Do konce listopadu letošního roku vyšetřovala Policie ČR celkem 94 913 dopravních nehod, o 4 269 více než v roce 2016. Zemřelo při nich 464 osob, což bylo o 30 méně než loni. Dalších 2 149 osob zraněno těžce (pokles o 268) a 22 751 lehce (méně o 18). Méně se umíralo v obcích i mimo ně. „Meziročně narostl o 1,4 procenta počet obětí nehod, ke kterým došlo za dne za nezhoršené viditelnosti. Naopak za snížené viditelnosti (za tmy, svítání či soumraku, deště či mlhy) se umíralo výrazně méně. Oproti roku 2016 zaznamenaly statistiky pokles o plnou šestinu,“ doplňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Do konce letošního listopadu při nehodách zahynulo 235 pasažérů v osobních automobilech (meziročně o 39 méně), 90 chodců (-6), 64 motocyklistů (+3), 44 cyklistů (+11), 25 cestujících v nákladních automobilech (-5), po dvou cestujících v autobusu a traktoru a po jednom v tramvaji a jiném motorovém vozidle.

Celostátně sice počet obětí dopravních nehod poklesl, nicméně v 6 krajích došlo k nárůstu. Nejvíce to bylo v Plzeňském kraji (+14), na Ústecku (+13) a v Jihomoravském kraji (+12). S velkým odstupem následují kraje Liberecký a Karlovarský (+3). Naopak jednoznačně největší pokles zaznamenaly statistiky ve Středočeském kraji (-36), na Olomoucku (-13) a na Pardubicku (-8).

Kolize na železničních přejezdech usmrtily celkově 34 osob, o 8 méně než loni. Nejvíce obětí zaregistrovaly statistiky na Plzeňsku, Středočeském a Jihomoravském kraji (shodně po 5), následují Olomoucko a Zlínsko (po 4), Praha (3 mrtví), kraje Moravskoslezský a Vysočina (po 2 usmrcených) a konečně kraje Karlovarský, Královéhradecký, Pardubický a Ústecký (po 1 oběti).

Nehodovost v Libereckém kraji

V Libereckém kraji vyjeli policisté k celkem 4 051 nehodám. O život při nich přišlo 21 lidí, dalších 86 utrpělo zranění těžké a 1 151 lehké. „Oproti stejnému období loňského roku se počet vyšetřovaných nehod zvýšil o 292, o 3 více bylo usmrcených a o 70 lehce zraněných. Počet těžce zraněných naopak poklesl o 11,“ upřesňuje Vlasta Suchánková, vedoucí oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství PČR Libereckého kraje. Nejvíce lidí přišlo o život na Českolipsku, a to 8. Po 4 osobách zemřelo na Semilsku a Jablonecku, 5 na Liberecku. Při listopadových nehodách přišli o život dva lidé, oba na Liberecku.

Od ledna do konce listopadu nejvíce nehod zavinili řidiči motorových vozidel, a to 3 124. S velkým odstupem následují lesní zvěř a domácí zvířata (635 střetů), následují řidiči nemotorových vozidel (139 nehod), závada pozemní komunikace (55 případů) a chodci (44 kolizí). „Nehod s asistencí alkoholu či drog bylo celkově 238, o 12 více než v roce 2016. Zemřelo při nich 5 osob, meziročně o 3 více. Těžce zraněných bylo 9, zde naopak došlo k poklesu o 2 případy,“ říká Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje. Narostl i počet nehod, od kterých viníci ujeli, a to z 633 na 748.

Děti ve věku do 15 let zavinily 37 nehod, ve 22 případech jako chodci a v 15 jako cyklisté. Při těchto nehodách nikdo nepřišel o život, jedna osoba utrpěla těžké zranění. „V našem kraji dlouhodobě podporujeme dopravní výchovu dětí ve školkách i základních školách, což se příznivě projevuje na statistikách jimi zaviněných nehod. Tak tomu bude i v příštím roce. Bezpečnost silničního provozu je komplexním tématem, pozornost proto zaměřujeme nejen na technickou stránku, ale i na lidský faktor. V příštím roce budou jednou z našich prioritních oblastí i alkohol a drogy a jejich vliv na bezpečnost na silnicích,“ uzavírá Marek Pieter, náměstek hejtmana pro rezort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize: Hřebíčková, Trojan, Špalková, Langmajer či Bohdalová se představí v desítkách nových projektů

10:57 Česká televize: Hřebíčková, Trojan, Špalková, Langmajer či Bohdalová se představí v desítkách nových projektů

Hvězdně obsazená přípravka České televize