ÚOHS: Úřad odmítá nařčení Libereckého kraje, rozhodnutí přezkoumávat nemůže

25.06.2019 13:21

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže je přesvědčen o správnosti a zákonnosti všech svých rozhodnutí, tedy i rozhodnutí týkajících se krajských veřejných zakázek na autobusové dopravce. Jediným měřítkem v rozhodování Úřadu je vždy pouze zákon o zadávání veřejných zakázek a další relevantní legislativa

ÚOHS: Úřad odmítá nařčení Libereckého kraje, rozhodnutí přezkoumávat nemůže
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

Při tendrech na zajištění autobusové dopravy dochází k tvrdému konkurenčnímu boji dopravců, a tedy k jejich častému napadání u ÚOHS. Současně je nezpochybnitelné, že tato zadávací řízení jsou značně složitá a zadavatelé mají potíže s nediskriminačním a transparentním nastavením jejich podmínek. Je pochopitelné, že zadavatelům způsobuje případné zdržení či zrušení zadávacího řízení obtíže, nicméně vinu za to nelze svalovat na ÚOHS. Pokud zadavatel nesouhlasí s rozhodnutím Úřadu, má vždy možnost se obrátit s žalobou na správní soud.

I pokud by Úřad obdržel podnět s žádostí o přezkum pravomocných rozhodnutí, je třeba postupovat striktně podle správního řádu, dle kterého lze přezkumné řízení zahájit pouze do 1 roku od nabytí právní moci rozhodnutí a pro zahájení takového řízení musí být splněna podmínka, že lze důvodně pochybovat o tom, že je rozhodnutí v souladu s právními předpisy.

Úřad rovněž odmítá, že by ve správních řízeních rozhodoval ve prospěch společnosti BusLine, v řadě případů tomu bylo právě naopak. Ze statistiky šetření podnětů a správních řízení za posledních 5 let, v nichž jako stěžovatel či vybraný uchazeč figurovala společnost BusLine, vyplývá, že z celkem 30 návrhů a podnětů skončilo 12 v neprospěch společnosti BusLine, 9 ve prospěch a v 9 případech bylo řízení zastaveno.

Úřad rozhoduje za všech okolností nezávisle a jakékoliv spekulace o ovlivňování ze strany vnějších subjektů důrazně odmítá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Premiér Babiš se zúčastní oslav založení Československa

20:29 Úřad vlády: Premiér Babiš se zúčastní oslav založení Československa

Předseda vlády ČR Andrej Babiš se 27. října, při příležitosti 101. výročí vzniku samostatného Českos…