ÚOHS: Za nákupy mimo zadávací řízení Úřad uložil centru sportu OLYMP pokutu

25.02.2023 10:21 | Tisková zpráva

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna zamítl rozklad a potvrdil prvostupňové rozhodnutí, v němž Úřad uložil OLYMP Centru sportu Ministerstva vnitra za přestupky podle zákona o zadávání veřejných zakázek pokutu ve výši 160 tisíc korun.

ÚOHS: Za nákupy mimo zadávací řízení Úřad uložil centru sportu OLYMP pokutu
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

Rozhodnutí se týká několika přestupků zadavatele. U pravidelných nákupů střeliva pro sportovní účely bez zadávacího řízení došlo podle Úřadu k pokračování v přestupku. Další přestupky byly spáchány v souvislosti s veřejnou zakázkou na nákup jednotného sportovního oblečení pro potřeby reprezentantů, trenérů a servisních pracovníků s potiskem loga, zadávanou ve zjednodušeném podlimitním řízení.

Na nákup střeliva pro sportovní účely zadavatel uzavřel v roce 2020 tři kupní smlouvy se třemi dodavateli v celkové hodnotě 2 177 933 Kč bez DPH. Předpokládaná hodnota jednotlivých veřejných zakázek pravidelné povahy přesahovala výši finančního limitu pro veřejnou zakázku malého rozsahu, jednalo se tak o podlimitní veřejné zakázky, které měl zadavatel povinnost zadat v odpovídajícím zadávacím řízení nebo využít jiný postup, jenž umožňuje zákon (nejdříve uzavřít rámcovou dohodu nebo zavést dynamický nákupní systém).

Při zadávání veřejné zakázky na sportovní oblečení zadavatel nedodržel zákonná pravidla, když nevyloučil vybraného dodavatele z účasti v zadávacím řízení, ačkoliv důvod vyloučení byl naplněn. Vybraným dodavatelem předložené údaje a vzorky v nabídce totiž nesplňovaly zadávací podmínky (například požadované složení materiálu či nahrazení jednoho vzorku čestným prohlášením vybraného dodavatele). Zadavatel uzavřel s vybraným dodavatelem kupní smlouvu na sportovní oblečení. Zadavatel se rovněž dopustil přestupku netransparentním vymezením způsobu hodnocení nabídek, když v rámci dílčího hodnoticího kritéria nestanovil, co znamenají jednotlivé požadované vlastnosti – kvalitní zpracování, originálnost, zajímavost, atraktivnost, nekvalita, fádnost, nezajímavost či neatraktivnost.

Postupem zadavatele mohl být v obou věcech ovlivněn výběr dodavatelů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Bude válka?

Podle Řehky je válka Ruska s NATO možná. Možné v životě vše, to je pravda. Nakolik je ale podle vás taková válka pravděpodobná? A nebyla by to třetí světová? Nechci nic zlehčovat, ale nesnaží se tak Řehka ospravedlnit jen rekordní výdaje na obranu, minimálně s nimi přichází v době, kdy vláda potřebu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Pokus vraždy - obvinění 2 osob

22:02 Policie ČR: Pokus vraždy - obvinění 2 osob

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (N…