ÚOKFK: Miliardové krácení daní

21.07.2016 18:03

Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK), kteří jsou zařazeni v pracovním týmu Daňová Kobra, v uplynulých dnech obvinili v rámci případu s krycím názvem TYGR čtyři osoby z neoprávněného vylákání nadměrných odpočtů DPH při obchodování s fiktivním zbožím. Způsobená škoda měla dosáhnout cca 1,2 miliardy korun, kdy obvinění se dále měli pokusit vylákat dalších cca 513 milionů korun.

ÚOKFK: Miliardové krácení daní
Foto: Pavel Kozdera
Popisek: Znak ÚOKFK

Podle závěru kriminalistů ÚOKFK k trestné činnosti docházelo tím způsobem, že dva muži ve věku 46 a 43 let měli jako jednatelé obchodní společnosti podávat přiznání k dani z přidané hodnoty se smyšlenými údaji, a to s úmyslem vylákání nadměrných odpočtů.

Vyplacené odpočty DPH byly společnosti finančním úřadem poukazovány na její účet, ze kterého pak měly být částečně hrazeny stavební práce v areálech propojených s touto společností, dále pak vybírány v hotovosti nebo převáděny na další účty, případně zasílány na účty dalších propojených společností v České republice a v zahraničí. Podle kriminalistů ÚOKFK se však tyto platby měly uskutečnit bez reálného právního titulu, pouze s cílem zastřít původ majetkové hodnoty získané trestným činem.

Obvinění měli deklarovat uskutečněná zdanitelná plnění s místem plnění v tuzemsku a následné dodání zboží do jiného členského státu, vývoz zboží (převážně náhradních dílů ke kolejovým vozidlům nebo tiskařským strojům), nebo ostatní plnění osvobozená od daně s nárokem na její odpočet. Generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček k případu řekl: „Při vytýkacích řízeních prováděných příslušným správcem daně měli tyto obchody obvinění dokládat fiktivními smlouvami a fakturami, případně dalšími falešnými důkazními prostředky, například mezinárodními nákladními listy, kdy dopravu měla provádět nekontaktní běloruská společnost. Ve všech případech se však mělo jednat pouze o simulované obchody“.

Kriminalisté ÚOKFK zjistili, že fingované doklady pro oklamání správce daně měl vyhotovovat 41letý muž. Ten podle našich závěrů měl pro tyto účely uloženy elektronické verze otisků razítek českých či zahraničních obchodních společností zapojených do řetězce obchodů, českých či zahraničních celních orgánů a podpisů fyzických osob, aby tak mohl vytvořit potřebnou listinu. Poté, co správce daně pojal podezření, že takto deklarované obchodněprávní vztahy neodrážejí skutečnost, a započal s důkladnými daňovými kontrolami (včetně pozastavení výplat nadměrných odpočtů), vstoupila do hry další obviněná osoba - advokátka.

Tato žena měla ve své advokátní kanceláři vypracovat projekt fúze společnosti, a to z důvodu zastření shora popsané trestné činnosti. Následnými právními kroky měla docílit toho, že společnost byla na základě usnesení krajského soudu vymazána z obchodního rejstříku, čímž měla znemožnit další komunikaci se státními orgány.

Tři muži jsou stíháni ze zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a ze zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti. Advokátka je obviněna z přečinu nadržování. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným mužům trest odnětí svobody až na 10 let.

V rámci vyšetřování probíhá intenzivní finanční šetření k dohledání a zajištění výnosů z trestné činnosti. „Výsledky Daňové Kobry jasně ukazují, že tato metoda práce, resp. spolupráce, je vysoce efektivní, což v tomto případě dokládá skutečnost, že bylo zabráněno vyplacení více než půl miliardy korun na nadměrných odpočtech DPH,“ řekl policejní prezident genmjr. Tomáš Tuhý.

Trestní stíhání je vedeno na svobodě. Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Na Pražském hradě jednali představitelé evropských zemí o bezpečnostních a ekonomických problémech kontinentu

22:54 Úřad vlády: Na Pražském hradě jednali představitelé evropských zemí o bezpečnostních a ekonomických problémech kontinentu

Otázky udržení míru, stability, energetické bezpečnosti a současné ekonomické situace byly hlavními …