ÚOKFK: Ukončení vyšetřování případu podplacení

27.07.2012 17:34

Kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK SKPV) v těchto dnech ukončili vyšetřování korupčního jednání dvou osob, které mělo souviset s povolováním těžby čediče na Liberecku.

ÚOKFK: Ukončení vyšetřování případu podplacení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbraň, ilustrační foto

Podle závěrů kriminalistů ve věci mělo jít o opakovanou nabídku úplatků v celkové výši 2,5 milionů korun zástupcům dvou občanských sdružení s cílem, aby obě tato sdružení odstoupila od svých nesouhlasných stanovisek k záměru těžařské společnosti na zahájení těžby čediče. Následně by tak mohlo dojít k ovlivnění vydání stanoviska Ministerstva životního prostředí, které posuzovalo záměr těžařské společnosti  z hlediska vlivu na životní prostředí.

Obvinění muži měli chtít nabídkami ovlivnit zejména proces vydávání stanoviska ministerstva a navazující správní řízení Obvodního báňského úřadu ve prospěch povolení těžby, přičemž k tomuto ovlivňování mělo dojít v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu. Úplatky měli nabízet v úmyslu opatřit čistý prospěch těžařské společnosti v souvislosti s povolením těžby čediče, a to nejméně ve výši cca 9 milionů korun ročně (za celou dobu těžby pak nejméně ve výši cca 180 milionů korun).
 
Jeden z obviněných mužů měl podle závěrů kriminalistů ÚOKFK SKPV úplatky přímo nabízet. Druhý muž, jako zástupce těžařské společnosti, měl k nabízení úplatku prvního obviněného navést. Oba jsou stíháni pro trestný čin podplacení.
 
Spisový materiál již kriminalisté ÚOKFK SKPV předali Okresnímu státnímu zastupitelství v České Lípě s návrhem na podání obžaloby. V případě pravomocného odsouzení hrozí oběma obviněným mužům trest odnětí svobody až na šest let. Trestní stíhání je vedeno na svobodě.

pplk. Mgr. Jaroslav Ibehej
ÚOKFK SKPV

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SÚJB: Vyjádření k událostem ve Velké Británii

22:20 SÚJB: Vyjádření k událostem ve Velké Británii

Česká republika nevlastní, nevyrábí ani nevyvíjí chemické zbraně, což uvedla ve své počáteční deklar…