ÚOOÚ: EU - US Data Privacy Framework a návrh Evropské komise

26.12.2022 16:42 | Tisková zpráva

Sekretariát Sboru (EDPB) informoval předsedy všech dozorových úřadů, stejně tak jako členy podskupin International Transfers Subgroup (ITS) & Borders, Travel & Law Enforcement Subgroup (BTLE) o tom, že evropský komisař Didier Reynders zaslal předsedkyni Sboru paní Jelinekové dlouho očekávaný návrh rozhodnutí Komise o odpovídající úrovni ochrany osobních údajů zajištěné společnou dohodou EU-US Data Privacy Framework. Tedy novou dohodou mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými o vytvoření programu, ve kterém budou američtí účastníci považováni za bezpečné dovozce osobních údajů, poskytující předaným osobním údajům z Evropy „v zásadě rovnocennou“ ochranu s ochranou danou obecným nařízením (GDPR) tak, jak to vyžaduje čl. 45 obecného nařízení, judikatura Evropského soudního dvora a zvláště pak rozsudek ve věci Schrems II.

ÚOOÚ: EU - US Data Privacy Framework a návrh Evropské komise
Foto: uoou.cz
Popisek: Úřad pro ochranu osobních údajů - logo

Sekretariát Sboru (EDPB) informoval předsedy všech dozorových úřadů, stejně tak jako členy podskupin International Transfers Subgroup (ITS) & Borders, Travel & Law Enforcement Subgroup (BTLE) o tom, že evropský komisař Didier Reynders zaslal předsedkyni Sboru paní Jelinekové dlouho očekávaný návrh rozhodnutí Komise o odpovídající úrovni ochrany osobních údajů zajištěné společnou dohodou EU-US Data Privacy Framework.

Tedy novou dohodou mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými o vytvoření programu, ve kterém budou američtí účastníci považováni za bezpečné dovozce osobních údajů, poskytující předaným osobním údajům z Evropy „v zásadě rovnocennou“ ochranu s ochranou danou obecným nařízením (GDPR) tak, jak to vyžaduje čl. 45 obecného nařízení, judikatura Evropského soudního dvora a zvláště pak rozsudek ve věci Schrems II.

Program Data Privacy Framework na rozdíl od svých předchůdců, původního programu Safe Harbor a následujícího programu Privacy Shield, již podle Komise odpovídá standardům nastaveným rozsudkem ve věci Schrems II, a to zvláště v oblasti americké zákonné úpravy přístupu státních orgánů k osobním údajům spravovaným americkými společnostmi, která byla nedávno zásadním způsobem novelizována exekutivním nařízením (Executive Order) prezidenta Bidena.
 
Sbor prostřednictvím svých podskupin ITS a BTLE vypracuje v souladu s čl. 70(1)(s) obecného nařízení stanovisko, přičemž komisař ve svém průvodním dopise vyjádřil naději, že schválené stanovisko Sboru bude předáno Komisi do 15. února 2022. Úřad se bude prostřednictvím svých zástupců v podskupinách na vypracování stanoviska Sboru rovněž podílet, přičemž termín vypracování stanoviska Sboru zatím nelze predikovat. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

22:04 Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

Ministerstvo spravedlnosti gratuluje týmu z odboru strategie a koncepce justice, který získal presti…