ÚSTR: Konference nabídne diskuzi o významu historických výročí pro českou společnost

01.11.2018 17:31

Konference s názvem Dějiny ve veřejném prostoru: Česká společnost a historická výročí se koná 8. a 9. listopadu 2018 v Praze. Zaměří se na současnou kulturu vzpomínání s důrazem na význam historických výročí pro českou společnost, ať už se jedná o výročí spojená s Janem Husem, Tomášem Garriguem Masarykem nebo tzv. osudovými osmičkami.

ÚSTR: Konference nabídne diskuzi o významu historických výročí pro českou společnost
Foto: ustrcr.cz
Popisek: Ústav pro studium totalitních režimů ČR

Konferenci jako svůj první počin pořádá fórum Dějiny ve veřejném prostoru, sdružení vzdělávacích institucí, které chce otevřít diskuzi o tom, jak ve veřejném prostoru pracovat s historií a jak propojit výzkum s praxí.

„Jedním z významných hostů konference je Alan McCully, irský specialista na výuku kontroverzních historických témat ve školách. Jeho postupy se osvědčily v názorově rozděleném Severním Irsku, kde jsou historická výročí dodnes provázena nepokoji, prosazují se však také v méně politicky konfliktních společnostech po celém světě. Dle McCullyho má být školní třída bezpečným prostorem, kde mohou žáci vyslovovat své názory, aniž by je někdo okřikoval nebo cenzuroval,“ upozorňuje Vojtěch Ripka, vedoucí Oddělení vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů.

Historici, didaktici, muzejníci, učitelé, občanští aktivisté, sociologové, redaktoři vzdělávacích časopisů či knih, novináři a další budou diskutovat o různých formách zpřítomňování minulosti ve veřejném prostoru, ať už v podobě filmové a televizní tvorby, vzdělávacích projektů občanských iniciativ, muzejních expozic nebo dějepisné výuky na školách. Setkání nabídne kromě diskuzních stolů a praktických workshopů také večerní debatu o zobrazování mnichovské krize ve filmech a televizních seriálech.

Cílem konference Česká společnost a historická výročí je podnítit debatu o významu historických výročí pro českou společnost v co nejširším kruhu odborníků různých společenských sfér.

Termín: 8. a 9. listopadu 2018 od 9 hodin

Místo konání: Konference a workshopy se konají zároveň v prostorách centra vzdělávání a kultury Dominikánská 8 v Husově ulici čp. 8 v Praze (vchod z ulice Jilská 5) a na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha 2.

Program konference najdete zde.

Registrovat se můžete zde.

Konferenci pořádá Ústav pro studium totalitních režimů. Spolupořadateli jsou Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy a Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. (Dohromady tvořící platformu Dějiny ve veřejném prostoru)

Mediálním partnerem konference je časopis Dějiny a současnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pivovar Dudák: Sváteční speciály jsou stále oblíbenější, proto sládek uvařil dvojnásobek vánočního piva

21:20 Pivovar Dudák: Sváteční speciály jsou stále oblíbenější, proto sládek uvařil dvojnásobek vánočního piva

Obliba speciálů z pivovaru Dudák roste. I z tohoto důvodu sládek Vlastimil Matej uvařil pro letošní …