ÚZSVM: Frýdek-Místek získal pozemek, který byl v minulém režimu nedobrovolně darován státu

21.06.2019 20:45

Po několikaletém prošetřování se frýdecko-místeckému pracovišti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových podařilo bezúplatně převést městu Frýdek-Místek pozemek pod místní komunikací. Pozemek se nachází v západním okraji města s názvem Nové Dvory – Hlíny.

ÚZSVM: Frýdek-Místek získal pozemek, který byl v minulém režimu nedobrovolně darován státu
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)
reklama

Po několikaletém prošetřování se frýdecko-místeckému pracovišti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových podařilo bezúplatně převést městu Frýdek-Místek pozemek pod místní komunikací. Pozemek se nachází v západním okraji města s názvem Nové Dvory – Hlíny. Pozemek vznikl oddělením z původního zemědělského pozemku, který byl již od 60. let minulého století obhospodařován místním zemědělským družstvem. Užívání pozemku tímto družstvem bylo důvodem jeho nedobrovolného bezúplatného darování do vlastnictví státu původními vlastníky. Zatímco okolí pozemku bylo zemědělsky obhospodařováno, předmětný pozemek sloužil místním zemědělcům jako příjezdová cesta k okolním polím.

Ke změně zápisu na ostatní komunikaci v evidenci nemovitostí došlo již v 70. letech, jak se však později na základě spolupráce s místními archivy a katastrálním úřadem ukázalo, ke změně způsobu využití došlo bez vynětí pozemku ze zemědělského půdního fondu. Zaměstnanci ÚZSVM také zjistili, že pozemek na ulici Spojovací nebyl přímo v evidenci komunikací identifikován, neboť byl v době jeho zařazení do evidence součástí ulice Hlíny.

Po roce 1989 byl pozemek součástí připravené dohody o vydání nemovitostí v rámci restitucí, která měla být uzavřena mezi zemědělským družstvem a původními vlastníky pozemku. Následně však byl z dohody odstraněn a původním vlastníkům byly navráceny pouze okolní pozemky. Restituční nárok na pozemek uplatnila později i dcera původních majitelů, avšak Státní pozemkový úřad rozhodl o jeho nevydání a o poskytnutí náhrady.

Bezúplatný převod pozemku do vlastnictví města zajistí do budoucna potřebné opravy a údržbu jeho povrchu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agentura ochrany přírody a krajiny: Zase o trochu více vody zadržujeme v CHKO Brdy

21:38 Agentura ochrany přírody a krajiny: Zase o trochu více vody zadržujeme v CHKO Brdy

Na loukách u Dolejšího Padrťského rybníka se zlepší ekologický stav území.