ÚZSVM: Motocykly z Tábora obohatily sbírky Národního Muzea v Praze

28. 6. 2018 7:34

Díky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Táboře obohatilo Národní muzeum své sbírky exponátů o dva motocykly československé výroby. Pracoviště Tábor je oba získalo v loňském roce z tzv. odúmrtě.

ÚZSVM: Motocykly z Tábora obohatily sbírky Národního Muzea v Praze
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)

Jedním z motocyklů je Jawa 50/555 Pionýr, zvaný pro osobitý tvar sedla také „Pařez“. Jedná se o malý jednomístný motocykl lehké, z dnešního pohledu mírně nadčasové, konstrukce s jednoválcovým, vodorovně uloženým dvoudobým motorem zdvihového objemu 50 ccm. Tento typ vyráběly Povážské strojárne, n.p. Povážská Bystrica, v letech 1958 až 1962. Deklarovaná maximální rychlost byla pouhých 50 km/h, ale jednalo se o stroj s dobrou výdrží a nízkou průměrnou spotřebou, kolem 2 litrů na 100 kilometrů. Největší uváděná stoupavost, 32 %, obvykle neomezovala ani v terénu.

Druhým motocyklem je skútr ČZ 175/502-00 Čezeta. V tomto případě se jedná o dvoumístný kapotovaný motocykl, vyrobený roku 1962 Českou zbrojovkou Strakonice. Ve své době byl určen k dopravě jedné nebo dvou osob s lehkým zavazadlem o hmotnosti do 15 kg. Samonosná karoserie, tedy pevné kapotování, mělo zajistit potřebnou konstrukční odolnost a současně chránit jezdce před nepřízní počasí. Podle technického průkazu dosahoval nejvyšší rychlosti 83 km/hod a spotřeba činila 3,3 litry na 100 kilometrů, to vše při pohotovostní hmotnosti 150 kg (tj. bez jezdce). Za zmínku ještě stojí, že na tomto motocyklu bylo povoleno (jako na jediném stroji té doby) boční sezení spolujezdkyně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí: Účtenkovka - poctiví soutěžící nejsou v nevýhodě, podvodníky netolerujeme

18:49 Ministerstvo financí: Účtenkovka - poctiví soutěžící nejsou v nevýhodě, podvodníky netolerujeme

Ministerstvo financí ve spolupráci s dodavatelem Účtenkovky důsledně analyzuje veškeré pokusy o podv…