ÚZSVM: Stát uspěl s nárokem na náhradu škody ve výši 97 mil. Kč v kauze solárních elektráren

11.05.2019 22:34

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) uspěl v rámci trestního řízení vedeného ve věci společnosti Talwin, ve kterém zastupoval Ministerstvo průmyslu a obchodu. Ke kauze ohledně solárních elektráren se ÚZSVM připojil s nárokem na náhradu škody a bylo mu vyhověno v částce ve výši 97 645 445 Kč.

ÚZSVM: Stát uspěl s nárokem na náhradu škody ve výši 97 mil. Kč v kauze solárních elektráren
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)

„Jedná se o první úspěch v kauzách solárních elektráren, kdy byl Ministerstvu průmyslu a obchodu, které zastupovali právní zástupci ÚZSVM, přiznán nárok na náhradu škody. To je vynikající výsledek, lze totiž očekávat, že Krajský soud v Brně bude i v dalších kauzách solárních elektráren rozhodovat konzistentně v souladu s tímto případem,“ řekla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Právní zástupci ÚZSVM zastupovali Ministerstvo průmyslu a obchodu v trestní věci proti obžalovaným představitelům společnosti Talwin, a.s. Jednalo se o jeden z nejznámějších případů, v nichž se řešilo podezření na podvody v solárním byznysu v Moldavě na Teplicku. ÚZSVM se k případu připojil s nárokem na náhradu škody a bylo mu vyhověno v částce ve výši 97 645 445 Kč. Zároveň byla společnosti Talwin, a.s. zabrána náhradní hodnota ve výši 55 960 851 Kč.

Obžalovaným byly rozsudkem Krajského soudu v Brně uloženy nepodmíněné tresty v délce trvání 7 let. Dále byl odsouzen i revizní technik na 5 let nepodmíněně a úřednice stavebního úřadu na 2 roky s podmíněným odkladem 3 let. Rozsudek je zatím nepravomocný. ÚZSVM zastupuje Ministerstvo průmyslu a obchodu i v dalších kauzách solárních elektráren, kde rozsudky doposud ještě nepadly.

ÚZSVM zastupuje s více jak 90% úspěšností vlastními zaměstnanci v tuzemských právních sporech kromě vlastních sporů i ostatní organizační složky státu, čímž šetří finanční prostředky za externí advokátní kanceláře. V roce 2018 ÚZSVM uzavřel celkem 1 391 dohod o zastupování, jedná se o druhý nejvyšší počet převzatých sporů v historii ÚZSVM. V roce 2018 právní zástupci ÚZSVM státu uhájili přes 60 miliard korun, letos dokázali právníci ÚZSVM uhájil například 75 milionů korun v kauze  Viktoriagruppe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skupině CSG loni výrazně vzrostly tržby i EBITDA

12:40 Skupině CSG loni výrazně vzrostly tržby i EBITDA

Průmyslový holding CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) stoprocentně vlastněný podnikatelem Michalem Strnadem zv…