ÚZSVM detailně zaměřil areál bývalé věznice v Uherském Hradišti a spustil speciální web

15.07.2020 7:34

Zaměření a podrobné zdokumentování přesné podoby všech staveb v areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti pomocí 3D laserového skenování je dalším důležitým krokem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) k záchraně této jedinečné kulturní památky. ÚZSVM také spustil k rekonstrukci bývalé věznice novou internetovou stránku www.uzsvm.cz/vezniceuh.

ÚZSVM detailně zaměřil areál bývalé věznice v Uherském Hradišti a spustil speciální web
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)
reklama

„Záchraně této významné kulturní památky věnujeme maximální pozornost. Je to jedna z našich investičních priorit. Podrobné zaměření areálu nám poslouží jako podklad pro další nezbytné průzkumy, jako například stavebně historický a stavebně technický průzkum, a pro následné zadání veřejné zakázky na zhotovení projektové dokumentace,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu a připomněla, že ÚZSVM v areálu bývalé věznice vybuduje Muzeum totality, které by připomínalo její nechvalně proslulou minulost, a umístí sem okresní soud, státní zastupitelství a probační a mediační službu. „Naším cílem je celý projekt maximálně urychlit,“ dodala generální ředitelka. Detailní zaměření objektu provedla firma vybraná na základě transparentního zadávacího řízení. ÚZSVM plánuje vyhlásit další veřejné zakázky na potřebné průzkumy již v srpnu tohoto roku. Následovat bude například zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí a pro stavební povolení (ZDE).

Uherské Hradiště

Na základě návštěvy tehdejšího ministra financí Andreje Babiše v roce 2016 připravil ÚZSVM Memorandum ve věci budoucího využití areálu. Memorandum bylo následně uzavřeno mezi ÚZSVM, Ministerstvem financí, Ministerstvem kultury, Ministerstvem spravedlnosti, Okresním soudem v Uherském Hradišti, městem Uherské Hradiště a Zlínským krajem. V roce 2017 získal areál do správy ÚZSVM, který obratem po obdržení „Dohody o vymezení rozsahu prostor pro zřízení Muzea totality“ začal připravovat jeho rekonstrukci a zajistil zadání studie na odborné posouzení možností využitelnosti areálu. Na základě zpracované studie byla v roce 2018 vybrána varianta rekonstrukce věznice, podle které zde bude sídlit Muzeum totality, Okresní soud v Uherském Hradišti, Probační a mediační služba v Uherském Hradišti a Okresní státní zastupitelství v Uherském Hradišti. V roce 2019 ÚZSVM připravil a Ministerstvo financí schválilo investiční záměr, podle kterého by stát do rekonstrukce měl investovat přibližně 436 milionů korun. Ještě téhož roku ÚZSVM vyhlásil první veřejné zakázky směřující k obnově této památky. V únoru 2020 začaly v bývalé věznici vyklízecí práce. Firma, která byla vybrána na základě transparentního výběrového řízení, zajistila kompletní vyklizení prostor objektu, odvoz veškerého vytěženého materiálu a jeho ekologickou likvidaci. Celkem bylo odvezeno 133 tun odpadu (ZDE). V červenci 2020 ÚZSVM převzal zpracování dokumentace skutečného provedení (stávajícího stavu) stavby věznice v Uherském Hradišti.

O jednotlivých krocích směřujících k záchraně bývalé věznice v Uherském Hradišti ÚZSVM průběžně informuje na svých webových stránkách a sociálních sítích. Nyní ÚZSVM spustil také speciální stránku věnující se této významné kulturní památce, která je dostupná ZDE. Návštěvníci zde naleznou nejen přehlednou časovou osu s klíčovými momenty historie i současnosti, ale také aktuální informace o rekonstrukci areálu včetně plánů do budoucna a odpovědí na nejčastější dotazy.

Příběhu a záchraně uherskohradišťské věznice se rovněž věnuje díl podcastu ÚZSVM Úředníci z Náplavky dostupný na Spotify (ZDE), Apple podcasts (ZDE) a YouTube (ZDE).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DPP: Pražské metro bude opět jezdit do půlnoci, do provozu se vrací také Airport Express

22:11 DPP: Pražské metro bude opět jezdit do půlnoci, do provozu se vrací také Airport Express

V návaznosti na postupný růst poptávky a počet přepravených cestujících v metru po 20. hodině hl. m.…