ÚZSVM spustil historicky první elektronickou aukci nepotřebného majetku

21.5.2018 2:14 odp.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) spustil historicky první státní elektronický aukční systém prodeje nepotřebného majetku. V první fázi ÚZSVM nabízí movitý majetek, následně bude spuštěn i prodej nemovitého majetku a zároveň jej budou moci využívat i jiné státní instituce. Systém naleznete na www.nabidkamajetku.cz.

ÚZSVM spustil historicky první elektronickou aukci nepotřebného majetku
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)

„Prodej majetku prostřednictvím elektronických aukcí výrazně posiluje transparentnost, veřejnou kontrolu a zásadně omezuje korupci,“ prohlásila ministryně financí Alena Schillerová. „Digitalizace státu je prioritou této vlády a elektronické aukce jsou jedním z prvních kroků tímto směrem,“ doplnila ministryně financí.

„Historicky první státní elektronický systém prodeje majetku jsme připravili vlastními silami bez externích dodavatelů a máme k němu autorská práva. Státu tím šetříme nemalé prostředky,“ řekla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. „Zavedením elektronické aukce chceme zpřístupnit nabídku nepotřebného majetku státu širšímu okruhu zájemců a také tím šetříme jejich čas. Zájemci mohou přihazovat na vybraný majetek například z pohodlí svého domova, stačí mít přístup na internet. Občané našeho státu již nebudou muset prohledávat stovky různých internetových stránek s nabídkami státního majetku, ale postačí jim se podívat na jedinou – www.nabidkamajetku.cz,“ shrnula některé výhody elektronické aukce Kateřina Arajmu.

Elektronické aukce se může účastnit každá fyzická či právnická osoba, která je zaregistrovaná v systému. Po přihlášení k aukci a souhlasu s jejími podmínkami může zájemce začít na vybraný předmět přihazovat, a to buď předem stanovený minimální příhoz či vlastní vyšší částku. O každém učiněném příhozu v aukci, do níž je zájemce přihlášen, bude také informován e-mailem. Aukce končí v předem určený okamžik, pokud v posledních dvou minutách nedošlo ke zvýšení ceny. Pokud k navýšení ceny došlo, čas ukončení aukce se vždy posouvá o další dvě minuty. O ukončení aukce a jejím výsledku jsou následně všichni účastníci aukce informováni e-mailem.

Nové internetové stránky na adrese www.nabidkamajetku.cz obsahují tři základní sekce: nabídky majetku pro státní instituce, nabídky připravované a nabídky pro veřejnost aktuálně vyhlášené. Pokud má ÚZSVM nepotřebný majetek, nejprve jej podle zákona musí nabídnout dalším státním institucím (záložka Nabídky pro státní instituce). Když žádná neprojeví zájem, ÚZSVM začne připravovat převod/pronájem (např. zpracovává ocenění), majetek se nachází v záložce Nabídky připravované. Následně je majetek nabízen k prodeji či pronájmu veřejnosti. V sekci Nabídky pro veřejnost jsou všechny nabídky majetku určené k prodeji veřejnosti, a to jak majetek prodávaný v elektronické aukci, tak majetek nabízený v dražbách nebo výběrových řízeních s aukcí.

Generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu obdržela za spuštění systému elektronické aukce v březnu letošního roku cenu pro osobnost eGovernmentu. Umístila se na 2. místě v kategorii centrálních úřadů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EKOKLAMP: Žárovek se ekologicky zbaví jen 55 procent spotřebitelů

22:31 EKOKLAMP: Žárovek se ekologicky zbaví jen 55 procent spotřebitelů

„Až dosloužím, chci do sběru,“ to je recyklační heslo, které zná téměř každý, ale jaká je realita, t…