ÚZSVM vydal Římskokatolické farnosti rotundu sv. Longina v Praze

05.06.2014 10:25

ÚZSVM, Územní pracoviště v hlavním městě Praze, uzavřel podle zákona č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, dohodu s Římskokatolickou farností na vydání církevního majetku.

ÚZSVM vydal Římskokatolické farnosti rotundu sv. Longina v Praze
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

Jednalo se o pozemek se stavbou rotundy sv. Longina u kostela sv. Štěpána v Praze na Novém Městě. Kaple vojenského a špitálského řádu svatého Lazara Jeruzalémského, která je nemovitou kulturní památkou, je na základě smlouvy o výpůjčce užívána Apoštolským exarchátem řeckokatolické církve v České republice k duchovním účelům.

Pozn.:

Rotunda svatého Longina v ulici Na Rybníčku byla postavena na počátku 12. století a je nejmenší a druhou nejstarší ze tří dochovaných pražských románských rotund. Podle pověsti prý byla původně pohanskou svatyní a teprve příchod křesťanství ji změnil v katolický kostelík. Sloužila jako farní kostelík starobylé osady Rybníček, obklopena hřbitovem. Dodnes je zde ulici Na Rybníčku a V Tůních, jejichž jména dokládají v místech bohaté vodní prameny.

Začátkem 13. století přešla rotunda do majetku řádu německých rytířů a ti ji prodali manželce Přemysla Otakara I. Původní románská kaple, štíhlá válcová stavba zaklenutá kupolí s lucernou a apsidou, byla v 17. století na západní straně rozšířena o podélnou barokní loď. V roce 1783 byla na základě nařízení Josefa II. zrušena jako kaple a stalo se z ní skladiště kostelního nářadí. Při výstavbě nové ulice Na Rybníčku měla být rotunda zbořena, ale Společnost Národního muzea v čele s Františkem Palackým se zasadila o její záchranu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

19:15 DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v Opravně tramvají v Ústředních dílnách v Hostivaři uvedl do prov…