ÚZSVM výrazně zrychlil šetření nemovitostí vedených na nedostatečně identifikované vlastníky

24.02.2017 10:48

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ukončil ke konci roku 2016 šetření nemovitostí tzv. nedostatečně identifikovaných vlastníků celkem u 16 122 položek. Oproti konci předchozího roku počet vyřešených položek vzrostl dvojnásobně, oproti konci roku 2014 dokonce čtyřnásobně.

ÚZSVM výrazně zrychlil šetření nemovitostí vedených na nedostatečně identifikované vlastníky
Foto: uzvsm.cz
Popisek: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - logo

Po mém nástupu se podařilo výrazně zvýšit nejen počet prošetřovaných, ale zejména počet vyřešených nemovitostí s nejasným vlastníkem. Snažíme se primárně řešit ty případy, které komplikují rozvoj obcí. V případě nejasného vlastníka je totiž velmi komplikované na pozemcích stavět nebo umístit vodovody, kanalizaci, cyklostezky a další infrastrukturu potřebnou pro rozvoj obcí“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. „Současně při této agendě pomáháme občanům dohledat jejich rodinný majetek,“ dodala.

Nejčastějším výsledkem šetření bylo podání podnětu k zahájení dědického řízení (58 % případů), druhým nejčastějším případem bylo zjištění, že prošetřovaná nemovitost je ve vlastnictví České republiky (12 % případů) a v 9 % případů se přihlásil vlastník sám. Nejvíce nemovitostí s nedostatečně identifikovanými vlastníky se nachází v Jihomoravském kraji v okresech Břeclav (48 252 položek) a Hodonín (44 822 položek), nejméně jich je v okrese Česká Lípa (138 položek).

Seznam tzv. nedostatečně identifikovatelných vlastníků zveřejňuje ÚZSVM podle zákona na svých webových stránkách. K 1. 2. 2017 obsahoval celkem 449 756 položek. Jednu položku může vlastnit více nedostatečně identifikovaných vlastníků, stejně tak jeden nedostatečně identifikovaný vlastník může vlastnit několik různých nemovitostí. Seznamy tedy obsahují údaje o 216 tisících nemovitostech, z toho je 210 tisíc pozemků a 6 tisíc budov. Nedostatečně identifikovaných fyzických osob se v něm nachází zhruba 160 tisíc a přibližně 1 400 právnických osob. Zhruba 10 tisíc položek je zapsáno na zcela neznámé vlastníky. Ve většině případů nemovitostí s nedostatečně identifikovanými vlastníky se jedná o pozemky vedené v katastru nemovitostí jako orná půda (27 tisíc ha), lesní pozemky (11 tisíc ha) a trvalý travní porost (5 tisíc ha). Seznamy jsou rovněž zasílány všem obcím, na jejichž území se nemovitosti nacházejí a obce je zveřejňují na úředních deskách.

Majetek, který do konce roku 2023 nebude mít konkrétního vlastníka, podle zákona připadne státu.

Seznam nedostatečně identifikovaných vlastníků je k nalezení na webu ÚZSVM zde: http://www.uzsvm.cz/nedostatecne-urcite-identifikovani-vlastnici-2140-0-85/

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celní správa: Celníci zajistili cisternu s lehkým topným olejem

22:22 Celní správa: Celníci zajistili cisternu s lehkým topným olejem

Ústečtí celníci zajistili cisternu s bezmála třiceti tisíci litry minerálního oleje. Daňový únik byl…