UNIE SEBEVĚDOMÉ SAMOSPRÁVY chce důsledně hájit ústavní práva obcí a měst před nezákonnými zásahy zejména státu a jeho institucí, a zabránit spolu s dalšími právními autoritami nedůvodné kriminalizaci členů zastupitelstev. Myšlenka vytvořit pro samosprávu odborně silné a odvážné zázemí se rodila delší dobu, poslední kapkou však byla podle slov Jany Zwyrtek Hamplové kauza města Postoloprty, v níž více jak dva roky nezákonně stíháno a pak nezákonně obžalováno několik členů zastupitelstva města; to vše na základě zcela chybné právní konstrukce a odbytého, státem zadaného a účelově zpracovaného znaleckého posudku. A podobných případů je mnoho.
USS chce být proto silnou odbornou oporou obcí a měst zejména poli práva, a zde si klade vysoké cíle. Chce být výraznou autoritou při výkladu právních norem aplikovaných v obcích, městech a krajích, tvůrcem právních stanovisek a výkladů pro vyšetřovatele policie, státní zástupce a soudy, bude také mapovat veškerou judikaturu a odbornou literaturu a s jejich pomocí samosprávu vzdělávat, aby se zásahům státu uměla bránit a ubránit. Samozřejmostí bude také aktivní spolupráce s médii. Zástupci USS chtějí získat přístup do diskusních pořadů, a otevírat témata dotýkající se samosprávy. USS bude též připravena dávat médiím stanoviska ke konkrétním právním případům, bude také připomínkovat zákony, které se dotýkají samosprávy, a také chce prosadit přijetí nového zákona o obcích.
Pokud jde o současné subjekty, zejména o Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv, pak USS jim nechce být konkurencí, ale partnerem. „Už dávno je známo, že stolička stojí nejpevněji na třech nohách. Takže si můžeme všichni pomáhat a spojovat síly. Ostatně se to už nyní, pokud jde o mou osobu, děje, s oběma subjekty mám velmi dobré vztahy“, uvedla Jana Zwyrtek Hamplová.
Netají se však současně tím, že USS bude úžeji zaměřená, méně formální a více razantní. „Samospráva je dnes ohrožena ve své samé podstatě, a kdo to nevidí, je slepý. Obce a města ztrácejí postupně svobodu, dochází k nedůvodné šikaně volených zastupitelů formou bezdůvodných trestních stíhání, samospráva je státem zneužívána pro výkon státní správy, ale odborné pomoci od státu se jí nedostává tak, jak by se patřilo. Odvody dotací a penále za banality jsou pro malé obce likvidační. Státu současně tento stav, kdy je faktickou vrchností, neuvěřitelně vyhovuje.
Přitom je to on, kdo by měl samosprávě poskytovat odborný servis, protože volení zástupci nemohou znát všechno A to se dnes po nich vyžaduje. Samosprávě navíc, pokud jde o aplikaci práva, opravdu málokdo rozumí – včetně policie, státních zástupců i některých soudců.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva