Unikát v Zoo Dvůr Králové - dvě mláďata nosorožců během 17 hodin

03.02.2015 20:51

Mimořádného úspěchu dosáhla zoo ve Dvoře Králové. V neděli 25. ledna se tu narodilo 40. mládě nosorožce dvourohého (jinak též černého - Diceros bicornis michaeli). Ještě než si ale stačili ošetřovatelé trochu vydechnout, narodilo se mládě s pořadovým číslem 41. Samičku z prvního porodu doplnil sameček.

Unikát v Zoo Dvůr Králové - dvě mláďata nosorožců během 17 hodin
Foto: red
Popisek: ZOO Dvůr Králové

„ZOO Dvůr Králové sice patří mezi špičku v chovu nosorožců, dvě mláďata během sedmnácti hodin jsme tady ale ještě neměli a asi jen tak znova mít nebudeme,“ uvedl zoolog Jiří Hrubý. „Vše začalo před zhruba čtrnácti měsíci připouštěním samců, což je vždy náročná a nevyzpytatelná práce. Poté následuje dlouhá doba čekání. První možné termíny porodů byly už v půlce prosince, respektive na konci roku, takže nám obě samice připravily řadu bezesných nocí. Důležité je však především to, že obě zvládly porod dobře a mláďata jsou v pořádku.“

Ošetřovatelé měli obavy především u samice Jessi, která odchovala už šest mláďat. V roce 2012 ale bohužel porodila svého sedmého potomka mrtvého a po těžkém porodu měla zdravotní problémy. Tentokrát naštěstí vše dopadlo dobře a Jessi v pondělí 26. ledna brzy ráno přivedla na svět své osmé mládě, zdravého samečka. Stala se tím nejstarší samicí, která v historii chovu nosorožců černých v ZOO Dvůr Králové porodila – 8. prosince 2014 jí bylo 30 let. Otcem mláděte je samec Baringo (*3. 12. 1992 Port Lympne).

Už v neděli 25. ledna se matkou stala Maisha (*21. 12. 2005 v ZOO DK), otcem jejího mláděte je samec Mweru (*12. 9. 1996 v Port Lympne). Maisha se o svou dceru vzorně stará, stejně jako dříve o prvorozeného samečka Manyho.

Osudy starších mláďat obou samic jsou úzce spojeny s úsilím o vytvoření populace nosorožců dvourohých v národním parku Mkomazi v Tanzánii. Jessino páté mládě, sameček Jamie, odcestoval do Mkomazi v roce 2009 a se samicí Deborah tam zplodil již dvě mláďata. Maishino první mládě, sameček Many, chodí v současné době do výběhu s dvouletou samicí Eliškou, která by měla do Mkomazi odcestovat na podzim letošního roku. Cestu Elišky do Tanzanie může veřejnost podpořit darem na konto WILDLIFE (číslo: 264350610/0300), které je určeno pro ochranářské projekty ZOO Dvůr Králové.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Ondřej Veselý byl položen dotaz

Pane Judr.Veselý,

jak vám mohou dnes věřit občané jako levici ? Nu a tak jdou na ty demonstrace s těmito jak jste napsal "Dezoláti " z levice krom slov napsaných na PL, dnes není vidět jiná snaha. Nebo si myslíte, že současná vláda se bude řídit vašimi doporučeními ? Byla jsem vašim voličem a mnoho mých známých, vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Náměstek Klíma ocenil „slušnej oddíl“ z písecké Tylovky

22:54 Jihočeský kraj: Náměstek Klíma ocenil „slušnej oddíl“ z písecké Tylovky

„Zřejmě slušnej oddíl,“ ocenil v narážce na známou filmovou hlášku náměstek hejtmana pro oblast škol…