Unikátní nahrávky Rádia Retro připomenou období okupace a druhé světové války

12.03.2015 11:55

Rádio Retro 1938 – 1945 představí posluchačům unikátní nahrávky z rozhlasového archivu či z produkce BBC. Mnohé z nich se do vysílání dostanou v takto ucelené podobě poprvé. Digitální stream bude obsahovat 28 hodin zpráv, projevů či reportáží z období od Mnichovské dohody až po Norimberský proces. Rádio Retro startuje v pátek 13. března. Český rozhlas ho spouští jako připomínku 76. výročí vzniku Protektorátu Čechy a Morava a zároveň 70. výročí konce druhé světové války.

Unikátní nahrávky Rádia Retro připomenou období okupace a druhé světové války
Foto: red
Popisek: Český rozhlas
reklama

„Kromě ucelených archivních snímků dostanou prostor také komentované kompilace. Jejich autory jsou například Jiří Suchý nebo Stanislav Motl. Program již osmého Rádia Retro jsme sestavili nejen z archivních snímků rozhlasu a protektorátního Reichssenderu Böhmen, ale také z nahrávek, které se před pouhými několika lety dostaly do našeho archivu z fondů Ministerstva zahraničních věcí. Jde přibližně o 700 gramodesek z produkce BBC, které se po válce ocitly v Praze,“ uvedl náměstek generálního ředitele pro program a vysílání René Zavoral.

Na nahrávkách z produkce BBC jsou jednak relace „Hlasu svobodné republiky“, ale také reportáže o československých stíhačích v Británii, o práci bombardovacích letců, pozemního personálu či projevy Jana Masaryka. Z Hlasu Ameriky pak promluví Voskovec a Werich, kteří ve svých zámořských vstupech komentovali řadu událostí včetně vyhlazení Lidic.

„Rádio Retro nabídne chronologický přehled událostí, a to už od X. Všesokolského sletu v červnu 1938, jehož dominantou byla scéna „Dobudujeme a ubráníme“. Reportérem byl statečný Franta Kocourek a více než hodinová nahrávka plná emocí posluchačům nabídne dokonalý prožitek tehdejší atmosféry v celé naší společnosti,“ řekl dramaturg a moderátor Rádia Retro Tomáš Černý.

Rádio Retro zaznamenává období okupace, heydrichiádu, Lidice a Ležáky, projevy exilové vlády i válku na území tehdejšího Sovětského svazu. Silným materiálem je záznam výslechu několika přeživších lidických dětí před norimberským tribunálem nebo rozhovor s ženou z Lidic hledající své dítě.

Internetový stream Rádia Retro bude k dispozici na stránkách www.hrdina.cz, které budou po celý rok 2015 přinášet články, kvízy a ankety na téma hrdinství ve všech různých podobách a dobách. Kromě internetu je možné Retro naladit na DAB přijímači (pozemní digitální vysílání).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Český rozhlas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Informace pro neslyšící – jsme v tom společně

22:20 Policie ČR: Informace pro neslyšící – jsme v tom společně

Situace, ve které se kvůli celosvětovému šíření koronavirové infekce nacházíme, klade na celou spole…