Univerzita Karlova: Aliance 4EU+ vybrána jako pilotní projekt Evropské univerzity

28.06.2019 8:20

Aliance 4EU+ patří mezi konsorcia vybraná pro financování v první pilotní výzvě k předkládání návrhů projektu Evropské univerzity, která byla vyhlášena v roce 2019 v rámci programu Erasmus+. Generální ředitelství Evropské komise pro vzdělávání a kulturu vybralo z 54 návrhů předložených v reakci na výzvu celkem sedmnáct evropských univerzitních aliancí, které získají finanční prostředky na své projekty, jejichž cílem je vytvořit „evropské univerzity“ budoucnosti.

Univerzita Karlova: Aliance 4EU+ vybrána jako pilotní projekt Evropské univerzity
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Univerzita Karlova v Praze
reklama

Neusnout na vavřínech

Členské instituce aliance 4EU+ zahájily strategickou spolupráci před dvěma lety; aliance formálně vznikla v březnu 2018 jako všeobecné partnerství pro rozvoj nové kvality spolupráce ve výzkumu, inovacích, vzdělávání a službách a pro vytvoření vhodné platformy k zajištění volného pohybu studentů, akademických a administrativních pracovníků i myšlenek, a také pro sdílení infrastruktur. Účast na iniciativě Evropských univerzit byla tedy přirozeným způsobem, jak posunout aktivity aliance na vyšší úroveň.

Návrh projektu aliance 4EU+ v rámci první výzvy Evropské univerzity programu Erasmus+ byl podpořen více než 20 přidruženými partnery, od nevládních organizací a obchodních komor až po regionální orgány státní správy a obchodní partnery. Svou podporu evropské univerzitní alianci 4EU+ deklarovaly také významné politické instituce.

V posledních několika měsících se uskutečnilo více než 20 projektových setkání a workshopů, kterých se účastnili jak akademičtí a administrativní pracovníci, tak i studenti. Projekty jako Inteligentní města pro stárnoucí společnost svedly dohromady studenty a výzkumné pracovníky z různých akademických oborů, kteří v jejich rámci spolupracují na inkluzivních řešeních na podporu stárnoucí populace v rychle se rozvíjejícím prostředí metropolí. Dalším projektem zaměřeným na současné výzvy je například 4EU+ proti rakovině, jehož cílem je vytvoření společného výukového programu v oboru onkologické medicíny.

Vybraná konsorcia čekají nelehké úkoly a očekávání, že se jich se ctí zhostí, jsou vysoká. Od pokračování implementace ambiciózních projektů Evropských univerzit se očekává upevnění řádné správy, zlepšení řízení a komunikace. Členské instituce aliance 4EU+, které nyní mají výsadu i odpovědnost podílet se na pilotní iniciativě Evropské univerzity a prošlapat cestu pro další aliance, se zavazují sdílet své zkušenosti a postupy v rámci společného budování integrovaného univerzitního systému podporovaného přidruženými partnery a dalšími vládními i nevládními institucemi, které projekt 4EU+ podpořily. Vědoma si nadcházejících výzev, aliance nyní hledá vhodnou osobu na pozici generálního tajemníka, který bude alianci řídit ze svého úřadu 4EU+ v Paříži.

V návaznosti na toto oznámení vyslovují vedoucí představitelé aliance 4EU+ své hluboké uznání za nadšení, energii a úsilí pracovníkům univerzit, kteří na tomto návrhu společně pracovali a zajistili pokračování činnosti aliance i po předložení návrhu v únoru 2019.

O alianci 4EU+

Evropská univerzitní aliance 4EU+ spojuje šest velkých a renomovaných veřejných všeobecných univerzit s velkým rozsahem výzkumné činnosti. Aliance je založena na společném chápání role evropské univerzity jako instituce, jejímž posláním je udržovat a rozvíjet akademické hodnoty, zajišťovat rovný přístup ke vzdělání a formovat příští generace otevřených a kriticky uvažujících občanů, kteří budou připraveni čelit globálním výzvám a nacházet jejich řešení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda navrhne Parlamentu zvýšit lidem v karanténě náhradu mzdy, zaměstnance čeká povinné testování

22:54 Vláda navrhne Parlamentu zvýšit lidem v karanténě náhradu mzdy, zaměstnance čeká povinné testování

Zaměstnanci v karanténě by mohli čtrnáct dnů pobírat náhradu mzdy ve výši sto procent denního vyměřo…