Budovy jsou nedílnou součástí lidského života – udává se, že moderní člověk v nich stráví až 90 % času, navíc budovy celosvětově spotřebují asi 40 % energie. Když v roce 2012 vzniklo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT, dostalo do odborného portfolia výzkum a vývoj zaměřený právě na to, aby se lidem v budovách lépe žilo a zároveň aby budovy spotřebovávaly co nejméně energie z neobnovitelných zdrojů. Bylo tedy přirozené sledovat celosvětový trend směřující k budovám s nulovou nebo dokonce kladnou energetickou bilancí, to znamená k takovým, jež jsou samy zdrojem energie.
V Německu byla založena v tomto smyslu iniciativa Netzwerk Effizienzhaus Plus, v rámci jejíchž aktivit byl v roce 2011 otevřen v Berlíně demonstrační energeticky plusový dům za účasti kancléřky Merkelová. Od té doby tato iniciativa díky spolufinancování ze Spolkového ministerstva životního prostředí (BMUB) podpořila 39 projektů v Německu a přispěla ke vzniku sítě partnerů, která intenzivně přenáší výzkumné poznatky ve stavitelství do praxe.
V červnu tohoto roku se členem stal první český subjekt, a to právě UCEEB. Propojení sítě Netzwerk Effizienzhaus Plus a ČVUT bylo výsledkem intenzivních jednání p. Lukáše Ferkla z ČVUT a p. Tadeáše Rusnoka z Německo-českého a Německo-slovenského hospodářského sdružení (DTSW) z Frankfurtu nad Mohanem, který ČVUT s Netzwerk Effizienzhaus Plus propojil. Síť Netzwerk Effizienzhaus je řízená pí. Petrou Altenovou z Německého ministerstva životního prostředí (BMUB) z Berlína, dalšími vedoucími partnery jsou p. Hans Erhorn z výzkumného institutu Fraunhofer IBP ze Stuttgartu, p. Peter Friemert z organizace ZEBAU z Hamburgu a p. Arnd Rose ze Spolkového institutu pro výzkum stavebnictví, měst a prostoru z Bonnu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva