Objem vsazených peněz meziročně vzrostl o 14 %, objem prohraných peněz o 1 %. V ČR je přibližně 500 tisíc hráčů v riziku rozvoje problémového hráčství, z nich až kolem 100 tis. ve vysokém riziku. Problémoví hráči trpí depresemi, úzkostmi, sebevražedností, průměrný hráč v léčbě prohrál za život přes 1,1 mil. Kč a zadlužil se do výše necelých 800 tis. Kč. Podíl problémových hráčů, kteří se dostanou do léčby, je stále poměrně nízký, ale nabídka služeb se postupně rozšiřuje. S prevencí a vyhledáním léčby mají pomoci i sami provozovatelé hazardních her, kterým to od roku 2017 nařizuje zákon.
Více než třetina všech vložených peněz do hazardních her v roce 2017 byla vložena do on-line hazardních her, zejména do on-line kurzových sázek. Snižuje se počet hráčů na automatech v obecné populaci i podíl problémových hráčů v léčbě, jejichž hlavní problémovou hrou jsou automaty. Zatímco v roce 2013 tvořili hráči na automatech 83 % všech hráčů v léčbě, v roce 2017 to bylo 63 %. „I přes pokles nabídky a míry hraní však automaty stále tvoří přes 60 % trhu a představují nejvyšší riziko z hlediska rozvoje problémového hráčství,“ vysvětlil Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti, které situaci v oblasti hazardního hraní sleduje již od roku 2012.
Hazard v populaci: v posledním roce hrálo až 40 % dospělých
Podle výroční zprávy mělo zkušenost s hraním hazardních her někdy v životě celkem 58,5 % dospělých osob ve věku 15 a více let, nejčastěji šlo o loterie (53,9 %). Některou z on-line hazardních her hrálo někdy v životě 13,7 % osob. Muži mají výrazně vyšší zkušenosti než ženy, a to s hraním všech typů hazardních her kromě loterií, u kterých jsou zkušenosti poměrně vyrovnané. Vyšší zkušenosti oproti jiným věkovým skupinám mají lidé ve věku 15–34 let.
V posledním roce hrálo některou z hazardních her 38,9 % dospělých osob ve věku 15 a více let.
„Při pohledu na trendy se zdá, že hazardní hraní v dospělé populaci v posledních letech roste, především kvůli nárůstu hraní číselných loterií a stíracích losů. V posledním roce se hazardnímu hraní věnovalo až 40 % dospělých, nejčastěji právě loteriím. Nárůst je patrný jak u mužů, tak u žen a také ve skupině mladých dospělých ve věku 15–34 let,“ potvrdil výsledky zprávy Viktor Mravčík.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva