Úřad vlády: Péči o lidi s intelektuálním znevýhodněním zlepší nová vládní strategie

10.02.2023 14:21 | Tisková zpráva

Z podnětu premiéra Petra Fialy vznikla na Úřadu vlády nová mezioborová skupina, která má za cíl vytvořit Národní strategii podpory lidí s intelektuálním znevýhodněním a chováním náročným na péči.

Úřad vlády: Péči o lidi s intelektuálním znevýhodněním zlepší nová vládní strategie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Dokument bude zahrnovat konkrétní návrh opatření ke zlepšení v tématech vzdělávání, zdravotnictví, sociálních služeb, rodinného zázemí a dalších. Jeho cílem je zlepšit přístup k právům a potřebám skupiny lidí s autismem a obdobnými těžkými poruchami. První jednání pracovní skupiny se uskutečnilo 9. února 2023 na Úřadu vlády. 

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21732 lidí

Vznik platformy inicioval předseda vlády Petr Fiala. „Jsme na dobré cestě ke komplexní systémové změně péče a podpory v sociálních, zdravotních a školských službách. Pracovní skupina dostala mandát k vypracování národní strategie, která bude základním východiskem dobré změny. Jako stěžejní se jeví spolupráce příslušných ministerstev s kraji i s konkrétními poskytovateli služeb v regionech,“ sdělil premiér.

Pracovní skupina vznikla v úzké spolupráci vedoucí Úřadu vlády Jany Kotalíkové, vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové, která její činnost povede. Skupina sdružuje zástupkyně a zástupce resortu zdravotnictví a práce a sociálních věcí, ale také neziskového sektoru či odborné veřejnosti.

„Za Ministerstvo práce a sociálních věcí vnímám prioritu v posílení role inspekce kvality služeb a novelizaci zákona o sociálních službách. V něm chceme jako přestupek zakotvit porušení ochrany důstojnosti, soukromí a integrity osob. Dál do něj chceme doplnit povinnou podporu a rozvoj kompetencí a kapacit pečovatelek a pečovatelů,“ uvedl vicepremiér Marian Jurečka.

Hlavní úkol skupiny vidí vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková ve vyrovnávání rozdílů v praxi jednotlivých poskytovatelů sociálních, zdravotních a školských služeb a absolutní minimalizaci rizika ohrožení jejich klientek a klientů. „Skupina se bude nyní intenzivně soustředit na urychlené vypracování konkrétních kroků a opatření. Je třeba zajistit také stabilní podporu individuálních pečovatelek a pečovatelů. Jsou nepostradatelnou a nedocenitelnou součástí systému péče, nesmíme je opomíjet,“ řekla zmocněnkyně s tím, že pracovní skupina sdružuje řadu odborníků napříč neziskovým i akademickým sektorem. Skupina má velký potenciál napomoci přenosu a zavedení dobré praxe, kterou v oblasti péče vidíme například v zemích severní či západní Evropy.

„Vznik pracovní skupiny i národní strategie je na místě. Péče o nejzranitelnější články společnosti musí být naší prioritou,“ uvítal vznik skupiny také redaktor týdeníku Respekt Petr Třešňák, autor textu Kdo zabil dorotu Š. a zástupce organizace Naděje pro děti úplňku. Ten také připomněl příklad z Velké Británie. „Když v roce 2011 odvysílala BBC tajně pořízené záběry týrání klientek a klientů s náročným chováním ze zařízení Winterbourne View, reagoval premiér David Cameron tak, že se spustila kontrola všech podobných ústavů. Tři nechal stát úplně zavřít, a především začala vznikat strategie transformace podpory pro tuto zranitelnou skupinu, aby se něco podobného už nemohlo opakovat,“ dodal.

Závěrem jednání bylo poděkování zapojeným zástupkyním a zástupcům z neziskového sektoru i akademického prostředí. Skupina čítající přes dvě desítky členek a členů vedle resortů zdravotnictví a práce a sociálních věcí sdružuje například neziskové organizace NAUTIS, TUDYTAM, Mikasa, Naděje pro děti úplňku, Diakonie ČCE či profesní sdružení Českou psychiatrickou společnost.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberecký kraj představil změny odbavovacího systému

7:44 Liberecký kraj představil změny odbavovacího systému

Pohodlný nákup jízdenek a nové možnosti odbavení. To jsou zásadní změny, které připravuje Liberecký …