Úřad vlády: Premiér Petr Fiala navštívil Ministerstvo pro místní rozvoj

20.12.2022 20:29 | Tisková zpráva

Předseda vlády Petr Fiala v úterý 20. prosince pokračoval v bilančních návštěvách ministerstev.

Úřad vlády: Premiér Petr Fiala navštívil Ministerstvo pro místní rozvoj
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

S místopředsedou vlády pro digitalizaci a ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem premiér hovořil zejména o plnění programového prohlášení, novele stavebního zákona, podpoře bydlení, ale také o výzvách pro cestovní ruch. Premiér se také seznámil s tím, jak tým místopředsedy vlády pokračuje v digitalizaci státu. 

Anketa

Odradil vás pořad s Babišem a dětmi od volby lídra ANO?

4%
82%
hlasovalo: 44889 lidí

Premiér ocenil, že se podařilo posunout v Poslanecké sněmovně do dalšího čtení novelu stavebního zákona, která zabrání vzniku nové soustavy státních stavebních úřadů, které by byly zbytečným vynakládáním finančních prostředků v situaci napjatých veřejných rozpočtů.

„Pro stavebníky - občany i firmy znamená novela rychlé, transparentní, digitální a srozumitelné stavební řízení. V souvislosti s energetickou krizí prošla ještě jedna úprava stavebního zákona, která významně usnadní realizace instalací výroben využívajících obnovitelné zdroje energie na stávající stavby, ale i výstavbu zcela nových výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů. Novela prošla 3. čtením a její účinnost je plánována na duben,“ uvedl premiér.

Premiér se na ministerstvu pro místní rozvoj rovněž zajímal o chystaný zákon na podporu bydlení. Ten by měl obcím nabídnout soubor volitelných nástrojů, které umožní řešit situaci obyvatel v souladu s jejich potřebami. Podpoří různé formy poradenství v kontaktních místech, bydlení v soukromém sektoru za využití garancí pro majitele bytu i motivaci obcí rozvíjet obecní bytový fond.

„Zákon cílí nejen na lidi v bytové nouzi, například samoživitelky s dětmi v azylových domech či ubytovnách nebo seniory žijící v nevyhovujících bytech, ale také na ty, které ohrožují rostoucí ceny nebo energetická krize a mohli by se v bytové nouzi brzy sami ocitnout. Očekáváme, že vláda by návrh mohla schválit ke konci příštího roku,“ doplnil premiér Petr Fiala.

Ministr Ivan Bartoš předsedu vlády také seznámil s vývojem digitalizace ČR. Z programového prohlášení vlády vychází vznik Digitální informační agentury. To se podařilo a nyní se čeká jen na podpis prezidenta, aby tzv. DIA mohla vzniknout.

„V přípravné fázi je také aplikace umožňující elektronickou identifikaci – doklady v mobilu – tzv. eDokladovka. Pan vicepremiér mě ujistil, že spustit by se měla ke konci příštího roku,“ oznámil předseda vlády.

V příštím roce předloží ministerstvo věcný záměr zákona o cestovním ruchu, jehož prostřednictvím by se měl podpořit rozvoj systému organizace cestovního ruchu a nastavit stabilní systém financování podpory cestovního ruchu na principu vícezdrojového financování.  MMR dále intenzivně pracuje na projektu e-Turista, který souvisí s digitalizací dat vztahujících se k turismu.

Odstartovalo nové programové období 2021-2027 čerpání EU fondů a Česká republika během roku dokončila vyjednávání celého strategického rámce pro čerpání podpory z fondů EU, které patří do politiky soudržnosti. ČR se tak v září 2022 stala 2. státem v EU, který měl schválenou jak Dohodu o partnerství, tak všechny navazující programy, a to v celkové alokaci 550 mld. korun. Za to chci panu ministrovi poděkovat. Od poloviny roku 2022 bylo již vyhlášeno 153 výzev s alokací 286 mld. korun – podpořily vzdělávání, zdravotní péči, bezpečnou a nízkoemisní dopravu, ochranu klimatu a mnoho dalších oblastí. V rámci českého předsednictví v Radě EU se podařily vyjednat změny evropské legislativy v politice soudržnosti, která představuje pro Českou republiku hlavní investiční nástroj – 40 % veřejných investic.

Bilanční rozhovory s ministry budou pokračovat i nadále. Účelem schůzek je podle Petra Fialy získání detailních informací o tom, co se ministrům podařilo a v čem je naopak potřeba se ještě víc soustředit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Desítky nostalgických vlaků nabídnou i letos zážitek

22:11 České dráhy: Desítky nostalgických vlaků nabídnou i letos zážitek

České dráhy také v letošním roce připravují se svými partnery bohatou nabídku nostalgických jízd s h…