Úřad vlády: Vláda odsouhlasila 20 milionů na pomoc zemětřesením postiženým Turecku a Sýrii a schválila i nový ekoaudit

08.02.2023 18:47 | Tisková zpráva

Ministerstvo zahraničních věcí vyčlení v souvislosti s tragickým zemětřesením v Turecku a Sýrii zatím po deseti milionech korun na humanitární pomoc oběma postiženým zemím. Poskytnutí humanitárního daru odsouhlasila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 8. února 2023.

Úřad vlády: Vláda odsouhlasila 20 milionů na pomoc zemětřesením postiženým Turecku a Sýrii a schválila i nový ekoaudit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Schválila také nový ekoaudit, který má ulevit podnikatelům od administrativní zátěže v oblasti ochrany životního prostředí, a dva návrhy novel zákonů o azylu a o pobytu cizinců.

Česká republika jako jedna z prvních zemí vyslyšela žádost Turecka o pomoc se zvládáním živelní pohromy, která zasáhla oblasti východní Anatolie v Turecku a sousedící oblasti Sýrie. Do Turecka vyslala 68 hasičů a záchranářů, tvořících tzv. Heavy USAR tým. Vláda Petra Fialy odsouhlasila, že na úhradu nákladů spojených s přepravou a nasazením týmu a s případnou následnou materiální pomocí vyčlení Ministerstvo zahraničních věcí ze svého humanitárního fondu deset milionů korun.

Dalších deset milionů věnuje Česká republika na pomoc Sýrii, která bude kvůli bezpečnostní situaci v postiženém syrském regionu v okolí Aleppa realizována prostřednictvím českých i mezinárodních humanitárních organizací, které již v této lokalitě působí. V případě potřeby je vláda připravena uvolnit i další finanční prostředky na humanitární pomoc oběma zemím.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21507 lidí

Kabinet se zabýval rovněž novým ekoauditem, který společně připravila ministerstva životního prostředí a průmyslu a obchodu. Ekoaudit probíhá průběžně od roku 2010, vyhodnocuje se zpravidla ve dvouletých intervalech a jeho smyslem je ulevit podnikatelům od zbytečné administrativní a finanční zátěže v oblasti ochrany životního prostředí. Od roku 2010 vzešlo z ekoauditu pro dotčené resorty 164 úkolů, 144 z nich již bylo splněno. Nový ekoaudit přidal dalších deset, které se týkají změn v zákoně o odpadech, o výrobcích s ukončenou životností a o ochraně ovzduší. Cílem změn je další zjednodušení podnikatelského prostředí v České republice. Více v tiskové zprávě Ministerstva životního prostředí ZDE.

Vláda projednala také návrhy novel zákona o azylu a zákona o pobytu cizinců na území České republiky. Navrhuje v nich mimo jiné zavést nový institut řízení v případě zvláštní situace, který by mohla vláda aktivovat nařízení vlády v případě, kdy by Česko čelilo extrémnímu tlaku přijetí většího počtu cizinců ze třetích zemí, nebo zařadit děti cizinců s povoleným dlouhodobým pobytem do systému veřejného zdravotního pojištění až do jejich zletilosti.

Vláda také vyslovila souhlas se zpracováním aktualizace Politiky územního rozvoje České republiky, kterou se zruší územní ochrana formou územní rezervy pro celé průplavní spojení Dunaj–Odra–Labe. Plní tím další bod programového prohlášení, v němž se voličům zavázala zastavit práce na projektu průplavu. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Ministerstva dopravy ZDE.

Schválila rovněž uvolnění až 75 milionů korun z rozpočtu Národní sportovní agentury v příštím roce Českému svazu biatlonu jako finanční podporu organizace mistrovství světa, které chce český biatlon uspořádat 5. až 18. února 2024 v Novém Městě na Moravě.

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubický kraj: Vejdou se do limitu? V obcích u D35 bude ŘSD měřit hluk z dálnice

7:14 Pardubický kraj: Vejdou se do limitu? V obcích u D35 bude ŘSD měřit hluk z dálnice

V prosinci loňského roku se mohli řidiči poprvé svézt po nové dálnici D35 v téměř 15kilometrovém úse…