Ústavní soud potvrdil postoj Ministerstva spravedlnosti odmítnutím zpětného dorovnání platů soudců

09.08.2016 17:08 | Zprávy

Ústavní soud dnes vyhověl stížnosti České republiky, kterou se domáhala zrušení části rozhodnutí Nejvyššího soudu týkajícího se nároku na zpětné doplacení sníženého platu soudce z trojnásobku na dvouapůlnásobek průměrné měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře. Záměrem podané ústavní stížnosti bylo konečným rozhodnutím Ústavního soudu definitivně uzavřít soudní spory o zpětném dorovnání platů soudců.

Ústavní soud potvrdil postoj Ministerstva spravedlnosti odmítnutím zpětného dorovnání platů soudců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

„Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu vítám, protože se shoduje s dlouhodobým postojem Ministerstva spravedlnosti ve věci narovnání platů soudců. To bylo ve více než 96 procentech případů vyřešeno dohodou o narovnání. Verdikt zároveň pomůže uzavřít i soudní spory těch, kteří na dohodu nepřistoupili, protože soudy mají povinnost při svém rozhodování nález Ústavního soudu respektovat,“ uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Spor, který přerostl až v ústavní stížnost, se týkal požadavku na zpětné doplacení části platu konkrétního soudce. Jádrem rozhodování byla otázka, zda v případě, kdy Ústavní soud v minulosti zrušil koeficient, podle kterého se vypočítává plat soudců (dvouapůlnásobek průměrné měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře), se právní úprava automaticky vrací ke koeficientu dřívějšímu (trojnásobek). A dále otázka, od kdy se takový výpočet použije: zda až od samotného zrušení Ústavním soudem, či zda by měl být vztažen i na dobu před vyhlášením.  Primární argumentací České republiky jakožto hlavního účastníka řízení byla namítaná nemožnost „obživnutí“ a zpětné aplikace ustanovení zákona, které bylo změněno úpravou, kterou Ústavní soud prohlásil za protiústavní, a to zejména s ohledem na právní jistotu a legitimní očekávání. Tento závěr Ústavní soud ve svých nálezech zastával opakovaně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací

20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací

Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na ji…