Ústecký kraj: Evropské uhelné regiony usilují o spravedlivou transformaci

29.11.2019 19:35

Výroční konference Platformy pro uhelné regiony v transformaci, jejímž členem je také Ústecký kraj, se uskutečnila v německém městě Görlitz, po němž nese jména Görlitzká deklarace, společné prohlášení 41 uhelných regionů, které zde bylo 25. listopadu podepsáno.

Ústecký kraj: Evropské uhelné regiony usilují o spravedlivou transformaci
Foto: Ústecký kraj
Popisek: Ústecký kraj, logo.

Deklarace žádá Evropskou komisi o podporu při zajištění úspěšné transformace a rozvoje uhelných regionů prostřednictvím transformačního fondu pro “spravedlivý přechod”, z něhož budou moct uhelné regiony čerpat prostředky na tvorbu kvalifikovaných pracovních míst a na další projekty spojené s transformací.

Svůj podpis pod deklaraci připojil 1. náměstek hejtmana Martin Klika, který na konferenci zastupoval Ústecký kraj také v panelové diskuzi na téma Výhled pro uhelné regiony. „Velký potenciál vidím v meziregionální přeshraniční spolupráci a realizaci společných projektů třeba s uhelnými regiony v Polsku či Německu. Se Saskem připravujeme např. testování autonomních systémů, jasným krokem do budoucnosti je energetické využívání vodíku v Ústeckém kraji, které odstartovalo společné memorandum podniků a kraje. Na postupnou transformaci od regionu, jehož ekonomika stojí na těžbě uhlí, k regionu využívajícímu ty nejmodernější technologie, se intenzivně připravujeme. Transformační fond Evropské unie pro uhelné regiony bude pro nás významným zdrojem, díky kterému se může transformace na plno rozběhnout,“ řekl 1. náměstek Martin Klika.

Setkání Platformy uhelných regionů v transformaci se zúčastnili také zástupci Evropské komise, europoslanci, zástupci ministerstev a dotčených regionů. Kromě podpisu deklarace a panelových diskuzí proběhly také studijní cesty zaměřené na rekultivace a turistiku a udržitelnou energii.

Plánovaný útlum těžby uhlí a výroby elektřiny z uhlí přinese zásadní změny, u nichž lze očekávat významné dopady na sociální strukturu a zaměstnanost v dotčených regionech. Proto je kladen důraz na přechod se spravedlivými a sociálně přijatelnými důsledky. Významné jsou především investice do rozvoje infrastruktury, vědy a výzkumu, propagace a rozvoje pracovních sil za přispění strukturálních fondů z EU. Transformační fond by měl pomoci regionům ve spravedlivém přechodu a finančně podpořit významné investice a transformační projekty.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

13:21 Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

Ředitelství vodních cest ČR uvedlo do plného provozu modernizované ochranné stání pro velká plavidla…