Ústecký kraj: Terezínská tryzna připomněla oběti nacistické perzekuce

16.5.2022 9:01 odp. | Tisková zpráva

V neděli 15. května proběhla na Národním hřbitově před Malou pevností v Terezíně tradiční Terezínská tryzna. Vzpomínkovou akci organizoval Památník Terezín ve spolupráci s Ústeckým krajem, městem Terezín, Federací židovských obcí v ČR a Terezínskou iniciativou. Záštitu nad konáním Terezínské tryzny 2022 převzal ministr kultury Martin Baxa.

Ústecký kraj: Terezínská tryzna připomněla oběti nacistické perzekuce
Foto: Ústecký kraj
Popisek: Ústecký kraj, logo.

Každoroční tradiční pietní shromáždění a vzpomínková slavnost, která se koná v Terezíně k uctění památky obětí zdejší nacistické perzekuce během druhé světové války, byla zahájena v 10 hodin kladením věnců a kytic. Státní hymna zazněla v podání pěvkyně Jany Červinkové, po které přivítal všechny zúčastněné ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek.

Hlavní projev pronesl předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil, v němž vzpomněl nejen na oběti druhé světové války, ale i oběti ruské agrese na Ukrajině. Terezín označil za symbol hrůz nacistické perzekuce a místo, které má varovat, aby se historie neopakovala. „Nacházíme se v místě, doufám, že bývalého zla, ponížení a nenávisti, v místě, které se stalo svým válečným příběhem symbolem a mementem. Také se ale nacházíme v místě, které dnes varuje, připomíná a vyzývá,“ uvedl Miloš Vystrčil.

Za pamětníky, kteří věznění v Terezíně přežili, promluvila Hana Sternlichtová. Modlitbu za mrtvé přednesli vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon a generální vikář litoměřický Martin Davídek. Program tryzny pak byl zakončen hudebním vystoupením dívčího pěveckého sboru Modrásci z Litoměřic.

Památce zesnulým se přišli poklonit také hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller a radní Ústeckého kraje pro oblast majetku a investic Tomáš Rieger.

Terezínské tryzně předcházela pieta na bývalém popravišti v Malé pevnosti, kde se na sklonku války 2. května 1945 konala poslední a zároveň největší poprava. Popravených 51 mladých lidí symbolicky svou přítomností připomnělo 51 studentů z gymnázia v Uherském Hradišti. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ číslo týdne: 14

22:45 ČEZ číslo týdne: 14

14 společností na světě vyrábí jaderné palivo pro lehkovodní reaktory