Letos EUSTAFOR vymezil témata, o nichž bude v letech 2016 až 2018 v rámci evropské lesnické politiky jednat s Evropskou komisí i parlamentem. Jde o novou strategii Evropské unie ke změnám klimatu po roce 2020, obnovitelné zdroje energií, bioekonomiku, rozvoj venkova, ekonomiku a konkurenceschopnost státních lesnických podniků, soustavu chráněných území, kterou společně vytvářejí členské státy EU nazvané Natura 2000, podporu biologické rozmanitosti lesů a rozvoj jejich dalších funkcí. Cílem EUSTAFORU je zachovat a posilovat trvale udržitelné hospodaření v lesích. „Znamená to, že se státní lesnické podniky chovají coby správci vůči lesům zodpovědně. Starají se o ně tak, aby je předali dalším generacím alespoň v tak dobrém stavu, v jakém je převzali. Dále hledají nové cesty pro inovace v lesnickém oboru, jde o tak zvanou zelenou ekonomiku. Hospodářské lesy musí také přinášet profit. Důležitá je i konkurenceschopnost státních podniků a společenská odpovědnost, tedy zaměstnávání lidí,“ dodal Daniel Szórád.
Aktuálním tématem EUSTAFORU je duální certifikace lesů, a to známkami PEFC a FSC. Loni v listopadu uspořádaly Lesy ČR na toto téma pražskou konferenci. Vyplynul z ní závěr, že certifikace lesních majetků není nezbytná, požaduje ji ale trh. Pro všechny vlastníky lesa je zcela dobrovolná s tím, že zavádět pro jeden majetek obě známky kvality není třeba. „V zemích s přísnou státní lesnickou legislativou, jakou má i Česká republika, nepovažujeme certifikaci lesních majetků za nezbytnou záruku kvality lesnického hospodaření. Certifikovat lesy oběma známkami není nutné,“ řekl generální ředitel státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva