V Buštěhradě se v pondělí otevře veřejnosti fotovoltaika v průmyslovém areálu. ČEZ do roku 2030 postaví 6 tisíc MW nových bezemisních zdrojů

21.09.2022 17:56 | Komerční článek

Jak se ze slunečního záření každý rok vyrobí čistá elektřina pro téměř 700 domácností? Kdy fotovoltaická elektrárna vyrábí nejvíce, proč k provozu potřebuje tzv. měniče a co jsou to tepelné ztráty? To a mnohem víc se dozví všichni, kteří v pondělí 26.9. od 9 do 16 hodin dorazí na Den otevřených dveří do areálu fotovoltaické elektrárny Buštěhrad.

V Buštěhradě se v pondělí otevře veřejnosti fotovoltaika v průmyslovém areálu. ČEZ do roku 2030 postaví 6 tisíc MW nových bezemisních zdrojů
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

K návštěvě je nutná předchozí registrace na www.cez.cz/dod-bustehrad. Akci zaštiťuje Solární asociace, své brány lidem v uplynulých dnech otevřelo více než 20 fotovoltaických elektráren v ČR.

ČEZ vyrábí v České republice bezemisní elektřinu ze slunce už čtvrt století. V dalších letech plánuje výstavbu nových bezemisních obnovitelných elektráren o výkonu tisíců MW, které by společně s novými jadernými zdroji měly posílit energetickou nezávislost země.

Pozemek na hraně průmyslového areálu bývalé válcovny Poldi v Dříni u Buštěhradu by těžko hledal lepší alternativní využití než osazení polykrystalickými fotovoltaickými panely. Zdejší elektrárna o instalovaném výkonu 2,4 MW sestává z celkem 10 439 kusů panelů a ročně vyrobí tolik bezemisní elektřiny, která pokryje spotřebu téměř 700 domácností.

Anketa

Jak budete volit v komunálních volbách?

hlasovalo: 11022 lidí

„Buštěhradská elektrárna je umístěním a typem využitého pozemku podobná těm, které bude ČEZ stavět v příštích měsících a letech. Také u našich projektů úspěšně prošlých třeba přes 1. výzvu Modernizačního fondu totiž chceme využívat areály stávajících klasických elektráren, odkaliště a jiné nízkobonitní pozemky s problematickým alternativním využitím. Rozdíl je samozřejmě v nasazených technologiích v čele s panely, ty nové budou až o 30 procent účinnější než v Buštěhradě a vyrobí více ekologické energie,“ říká Jan Kalina, člen představenstva ČEZ a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika.

„Na elektrárně v Buštěhradě jsme si ověřili, že díky kvalitní a pravidelné údržbě všech komponentů mohou elektrárny fungovat poměrně dlouho aniž by se snižoval jejich výkon a tím i výroba. Za více než 12 let provozu vyrobila elektrárna přes 30 tisíc MWh. Ušetřila tak více než 27 tisíc tun uhlí a zamezila vypuštění 29 tisíc tun CO2, které by si vyžádala výroba stejného množství energie v tepelných elektrárnách,“ vysvětluje Róbert Heczko, ředitel úseku provoz společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.

Při budoucím rozvoji obnovitelných zdrojů vidí ČEZ největší možnosti právě ve fotovoltaice – a to díky novým typům panelů s účinností přes 20 %, oboustranným panelům, vysokoúčinným panelům Half cut a PERC, které vyrábějí i při částečném zastínění nebo díky plovoucím fotovoltaickým elektrárnám. První velká solární elektrárna ČEZ v nové éře vznikla ve vnějším areálu jaderné elektrárny Dukovany na speciálně upravených střechách parkovacích stání. Zdroj o výkonu 820 kWp pokrývá roční spotřebu téměř tří stovek domácností, nezabírá žádnou ornou půdu a díky oboustranným panelům zužitkuje i sluneční světlo odrážející se od zaparkovaných vozů. Další dvě nové instalace jsou testovací. Zatímco v severočeských Ledvicích se zjišťují vlastnosti různých druhů panelů pro jejich budoucí nejvhodnější nasazení ve velkých solárních parcích, na horní nádrži přečerpávací elektrárny ve Štěchovicích ČEZ ověřuje výhody plovoucích panelů.

Věděli jste, že:

  • ČEZ vyrábí elektřinu ze slunce nepřetržitě už čtvrt století? První elektrárnu využívající energii slunečního záření postavil roku 1998 na hřebenech Jeseníků a pak ji provozoval v areálu Jaderné elektrárny Dukovany. 
  • premiérovou střešní instalací ČEZ byly v roce 2009 solární pásy umístěné na budově malé vodní elektrárny Přelouč? Šlo zároveň o první místo využívající k výrobě bezemisní elektřiny hned dvou forem obnovitelných zdrojů – vody a slunce! 
  • při předchozí pyrotechnické asanaci nutné pro výstavbu solárního parku Ralsko byly z areálu budoucí elektrárny vyvezeny desítky tun munice a dalšího vojenského materiálu?
  • Skupina ČEZ drží prostřednictvím investičního fondu Inven Capital podíl v německé společnosti Zolar, jejíž digitální platforma doporučuje zákazníkům na míru šitý postup při koupi a instalaci střešních fotovoltaických systémů a jejich kombinací s bateriemi?

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

To máte podloženo čím?

,,Firmy u nás stále poptávají násobně více lidí než chtějí propustit a to plánují i do budoucna." Podle všeho totiž fimy krachují nebo sou činnost přesouvají jinam, kde mají lepší podmínky - třeba v Německu, kde je levnjěší energie.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Z potravin zelená energie

22:16 Celní správa: Z potravin zelená energie

Pardubičtí celníci zajišťovali přímý dohled nad likvidací potravin. Téměř 7 tun mražených výrobků vč…