V EU Reportu NKÚ hodnotí čerpání evropských dotací i související kontroly

12. 10. 2018 8:14

Nejvyšší kontrolní úřad vydal Zprávu o finančním řízení prostředků Evropské unie v ČR – EU Report. V této publikaci pravidelně každý rok informuje, jak Česká republika hospodařila s penězi poskytovanými z rozpočtu Evropské unie, jaké kontroly spojené s podporou z Evropské unie NKÚ udělal, jaké výsledky přinesly a mnoho dalšího.

V EU Reportu NKÚ hodnotí čerpání evropských dotací i související kontroly
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ
reklama

NKÚ v EU Reportu za rok 2017 poukazuje na nízký stav čerpání připravených evropských peněz. Ke konci března 2018, tedy v pátém roce programového období, dosahoval objem prostředků v žádostech o průběžnou platbu přibližně 12 procent hlavní alokace pro Českou republiku. Ta byla stanovena na 570 miliard korun pro programové období 2014 až 2020.

V období od dubna 2017 do konce března 2018, kdy měl EU report redakční uzávěrku, NKÚ ukončil celkem 13 kontrol, které byly zcela nebo alespoň z části zaměřeny na peníze, jež Česká republika získala z rozpočtu Evropské unie. V těchto kontrolách kontroloři prověřili 98 subjektů a popsali celkem 620 kontrolních zjištění – ty se často týkaly nedostatků spojených s hospodárností, účelností a efektivitou vynaložených peněz, porušení zákonných norem a podobně. Nejčastěji byly porušovány předpisy v oblasti veřejných zakázek, jednalo se o 30 případů. Další nedostatky se týkaly například kontrolních systémů, proplácení nezpůsobilých výdajů nebo například chyb v účetnictví.

Zpráva o finančním řízení prostředků Evropské unie v ČR (EU report 2018) ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okresní hospodářská komora Most zvolila své vedení na další tři roky

22:27 Okresní hospodářská komora Most zvolila své vedení na další tři roky

Dne 17. 09. 2020 se konalo v hotelu CASCADE v Mostě volební Shromáždění delegátů Okresní hospodářské…