V lotyšské Rize se uskutečnilo generální shromáždění Evropských partnerů proti korupci

20.11.2016 20:46

V lotyšské Rize se ve dnech 15.-17. listopadu 2016 konalo generální shromáždění EPAC/EACN (European Partners against Corruption / European contact-point network against corruption – Evropští partneři proti korupci / Evropská síť kontaktů proti korupci).

V lotyšské Rize se uskutečnilo generální shromáždění Evropských partnerů proti korupci
Foto: Archiv PL
Popisek: Úřad vlády ČR

Za Oddělení boje s korupcí Odboru hodnocení dopadů regulace Úřadu vlády ČR se generálního shromáždění EACN zúčastnil Ing. František Kučera.

V rámci programu zaměřeného na oblast boje proti korupci byla prostřednictvím plenárních diskuzí, workshopů a kulatých stolů mimo jiné diskutována problematika korupce ve zdravotnictví, která je současně v České republice akcentována prostřednictvím úkolu uloženého Ministerstvu zdravotnictví v rámci Akčního plánu boje s korupcí na rok 2016.

Zástupci jednotlivých členských organizací si rovněž v rámci programu konference vyměňovali zkušenosti s tvorbou efektivních preventivních protikorupčních kampaní a se zvyšováním povědomí o korupci mezi veřejností. V průběhu zasedání generálního shromáždění EPAC/EACN byla dne 17. listopadu 2016 přijata každoroční deklarace, dále byli přijati dva noví členové EPAC/EACN a v neposlední řadě byli zvoleni 2 místopředsedové a rovněž nový předseda EPACEACN, kterým se stal Andreas Wieselthaler, ředitel rakouského Federálního úřadu boje s korupcí (BAK), s mandátem na následující dva roky. Hostitelskou institucí byl kromě EPAC/EACN také lotyšský Úřad prevence a boje s korupcí (KNAB).

EPAC/EACN (European Partners against Corruption / European contact-point network against corruption – Evropští partneři proti korupci / Evropská síť kontaktů proti korupci), kterého je Oddělení boje s korupcí Odboru hodnocení dopadů regulace Úřadu vlády ČR členem, je formální síť 50 protikorupčních úřadů ze členských států EU.

EACN byla založena na základě rozhodnutí Rady EU 2008/852/JHA z října roku 2008. Členem EACN je rovněž Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), zatímco Evropská komise, Europol a Eurojust jsou plně přidruženy aktivitám EACN. EACN vychází z EPAC  a plně integruje rovněž jeho členy. EPAC a EACN slouží jako platforma umožňující, aby si odborníci vyměňovali své zkušenosti a informace, vzájemně si pomáhali a spolupracovali napříč hranicemi.

EPAC/EACN dále prosazuje mezinárodní právní nástroje a nabízí ostatním tělesům pomoc při zavádění transparentních a efektivních mechanismů. Hlavním cílem EPAC/EACN je přispívat k policejnímu dohledu a globálnímu boji proti korupci prostřednictvím dialogu a společného úsilí.

Za Českou republiku jsou členy EPAC/EACN rovněž Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) a Nejvyšší státní zastupitelství.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Zástupce radí českým turistům, jak se vyhnout nepříjemnostem na mexických letištích

22:04 Ombudsman: Zástupce radí českým turistům, jak se vyhnout nepříjemnostem na mexických letištích

Chystáte se na dovolenou do Mexika? Pokud ano, čtěte pozorně. Poradíme vám, jak předejít tomu, aby v…