VCES: Řeka Metuje bude zase o něco čistější

13.09.2013 19:59 | Zprávy

Téměř na den přesně se po dvou letech sešli na čistírně odpadních vod v Náchodě – Bražci zástupci investora, zhotovitele a dalších partnerů projektu „Náchod a Hronov – kanalizace a rekonstrukce ČOV Náchod“, tentokráte však již při slavnostním předání projektu.

VCES: Řeka Metuje bude zase o něco čistější
Foto: VCES
Popisek: Čistírna odpadních vod v Náchodě–Bražci

Celý projekt „Náchod a Hronov – kanalizace a rekonstrukce ČOV Náchod“ sestával z dostavby kanalizační  sítě v částech měst Náchoda, Hronova a městyse Velké Poříčí, které doposud nebyly napojeny na centrální kanalizační sběrač ukončený na stávající  čistírně odpadních  vod. Nově bylo vybudováno 36 kanalizačních přípojek, což umožnilo napojení 401 EO (ekvivalentních obyvatel) a snížení počtu volných vyústí. Současně s dostavbou kanalizační sítě proběhla také generální rekonstrukce a modernizace stávající čistírny odpadních vod. „Přestože při rekonstrukci ČOV došlo ke snížení její kapacity z 66.000 EO na 46.000 EO, čistírna disponuje dostatečnou rezervou, která do budoucna umožní napojit další lokality, například Zbečník, Žďárky, Jizbice, Vysokov, Lipí a umožní rozvoj stavebních a průmyslových ploch ve městech Náchod a Hronov“, shrnul projekt Ing. Dušan Tér, předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Náchod a.s. „Po dokončené rekonstrukci ČOV se výrazným způsobem zlepšila kvalita vody vypouštěné do řeky Metuje. Použité moderní technologie významně zredukovaly množství celkového dusíku a fosforu ve vypouštěných vodách. Podařilo se také nezanedbatelným způsobem snížit energetickou náročnost provozu ČOV, především pak využitím bioplynu, který vzniká při provozování ČOV, pro vytápění a výrobu elektrické energie“, doplnil Tér.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

AI

Umělá inteligence je na jednu stranu dobrá věc, ale nemyslíte, že je i dost nebezpečná? Řeší někdo, jak zabránit tomu, aby o nás neshromažďovala zejména osobní data, která pak půjde zneužít? Děkuji za odpověď. Klára

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Červená není doporučení, ale povinnost zastavit

11:27 Policie ČR: Červená není doporučení, ale povinnost zastavit

Jízda na červený signál patří k nejzávažnějším dopravním přestupkům.