VLS: Dobrovolníci na Brdech zbavili zříceninu Valdeku náletových porostů

30.05.2021 19:07

Šestnáct dobrovolníků ze spolku nadšenců Hrad Valdek, která pečuje společně s Vojenskými lesy a statky o zachování této gotické památky zasazené v Brdských lesích, zbavila v sobotu 8. května tuto zříceninu náletových dřevin. Tato údržba je nezbytná, aby pozůstatky hradu nepodlehly zkáze.

VLS: Dobrovolníci na Brdech zbavili zříceninu Valdeku náletových porostů
Foto: vls.cz
Popisek: Vojenské lesy a statky ČR, s. p. - logo

Zřícenina Valdeku je jednou z ikon chráněné krajinné oblasti Brdy. Gotický hrad pochází z 13. století, později byl přestavěn v renesančním stylu. Zpustl až v období třicetileté války. Jeho zřícenina zasazená do brdských hvozdů se však již v 19. a později i 20. století stala oblíbeným výletním místem. Oblíbili si jej i český spisovatel Karel Hynek Mácha či spisovatelka Božena Němcová.

„Na zříceninu se Valdek dochoval ve velmi dobrém stavu. Jako každá budova, potřebuje i zřícenina hradu svou péči. V tomto případě se nejedná o novou omítku, nýbrž o vyřezávání a vysekávání zeleně z jejích útrob. Zanedbání takové péče by mělo za následek prorůstání kořenů do zdiva hradu a postupem času by tento skvost podlehl úplné zkáze,“ popisuje Michal Kutzendörfer ze spolku Hrad Valdek.

Členové spolku se proto sešli v sobotu v ranních hodinách u nedaleké lesní správy Jince, kde jim byly od Vojenských lesů, s.p. poskytnuty ochranné pomůcky a k práci potřebné ruční nářadí. Až do odpoledne pak dobrovolníci vyřezávali a odklízeli zelený nárost z prostor zříceniny hradu. Na drobné dodělávky se chystali ještě v sobotu 29. května.

„Hrad Valdek byl převeden do majetku Vojenských lesů a statků po zrušení vojenského újezdu v roce 2016. V současnosti ve spolupráci s místní samosprávou i spolkem hledáme způsob péče o tuto památku. Aktuální dobrovolnická péče při údržbě ze strany spolku je v tomto mezidobí pro nás vítanou pomocí, za kterou děkujeme,“ dodal ředitel brdské divize Vojenských lesů David Novotný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MPO: Rok od uzavření první dohody dosáhla ČD Cargo úspory energie 28 827 MWh

22:23 MPO: Rok od uzavření první dohody dosáhla ČD Cargo úspory energie 28 827 MWh

Společnost ČD Cargo jako jedna z prvních navázala spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu v ob…