VLS: Lesnický den v Ralsku budil tradičně mimořádný zájem

19.6.2017 10:18 odp.

Ani větrné a chladné počasí neodradilo tisíce návštěvníků od cesty na Skelnou huť v Ralsku, kde Vojenské lesy a statky tradičně pořádají Lesnický den v Ralsku. Viděli zde mimo jiné triumf sportovních dřevorubců VLS na mistrovství republiky v práci s motorovou pilou, které je tradiční součástí akce. Titul národního šampiona v něm vybojoval místní dřevorubec Jindřich Fazekaš z divize VLS v Mimoni.

VLS: Lesnický den v Ralsku budil tradičně mimořádný zájem
Foto: vls.cz
Popisek: Vojenské lesy a statky ČR, s. p. - logo

Pro Jindřicha je to již druhý národní titul, první triumf slavil v roce 2014, v následujících dvou letech se však musel "spokojit" se stříbrnou příčkou, kdy mu k absolutnímu titulu vždy kousek chyběl. Prvním vicemistrem se navíc stal sedmapadesátiletý matador dřevorubeckých soutěží Hubert Barták. Zkušený borec „hájící barvy“ VLS v uplynulých letech kvůli zdravotním problémům již zvažoval konec kariéry, stříbrná medaile je tak jeho velkým combakem.

Reprezentanti vojenských lesů a statků navíc vyhráli i národní soutěž družstev. Mistrovský tým vedle dua Fazekaš-Barták tvořili ještě vedoucí lesní výroby VLS Pavel Češka a Jiří Kadavý. Podrobné výsledky letošního MČR a poháru přineseme zítra společně s výsledky soutěže juniorských operátorů vyvážecích traktorů, která byla další tradiční soutěží na Skelné huti.

Národní šampionát měl mimořádnou diváckou kulisu, nemenší zájem návštěvníků však vzbudil i další program Lesnického dne. Tradičně velké zaujetí vyvolala divácky atraktivní dřevorubecká show Timbersport v podání týmu vicemistra světa Martina Komárka, diváci nevynechali ani novinku letošního ročníku, kterou byla ukázka dřevorubeckého sportu Eurojack, plná velkých seker, obřích pil i stromolezení.

Malé i velké kluky nenechala chladnými výstava lesní ale i zahradní techniky od renomovaných vystavovatelů. A především na malé návštěvníky myslel doprovodný program vrchovatou měrou. Dětem se představili lesní pedagogové VLS, ale i dalších českých lesnických institucí. Epicentrem naučně-zábavného soutěžního programu byl, jak je již zvykem obří nafukovací stan „VLS dětem“ s nedalekým lesem, kde byla rozmístěna jednotlivá stanoviště. Soutěžilo se letos o cyklistickou lahev s motivy lesních zvířátek. Vedle toho pro děti byly připraveny projížďky na koních, lukostřelba a ukázky branných a záchranných složek. Letečtí hasiči předvedli simulované hašení lesního požáru, plánovaný seskok armádních parašutistů se však nekonal s ohledem na povětrnostní podmínky. Vojáci však návštěvníkům jako satisfakci nabídli prohlídku bojového vrtulník Mi-17, který se před polednem snesl na paseku u Skelné huti. O jednu z největší atrakcí pro malé návštěvníky Lesnického dne se však postarali místní hasiči, kteří na paseku u areálu „nafoukaly“ ze speciálního výrobníku stovky metrů krychlových technické pěny, ve které mohly děti desítky minut dovádět.

A protože k lesnictví nedomyslitelně patří myslivost, tradičně bohatý program nabídla sobota v Ralsku i v této oblasti. Hlavní událostí byla tradičně chovatelská přehlídka divize VLS Mimoň ze sezóny2016-2017. Výstava vedle jiného představila špičkové trofeje jelena evropského, z nich jednu zlatou s bodovou hodnotou 214,62 CIC, devět stříbrných a plných třináct v bronzových medailových hodnotách. Chov daňka skvrnitého pak reprezentovaly dvě zlaté, tři stříbrné a čtyři bronzové medaile. Silný chov muflona z Ralska pak byla zastoupen plnými třinácti zlatými, pěti stříbrnými a čtyřmi bronzovými trofejemi.

Diváci navíc zhlédli představení sokolníků, přehlídku loveckých psů, prezentace vysokého standardu lovecké hudby u VLS se ujali trubači z lesnické divize v Lipníku nad Bečvou. Součástí doprovodného programu byla také prodejní výstava mysliveckého oblečení a dalšího vybavení pro lov.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

sabotáž?

Nemyslíte, že kdybyste netajil svůj zdravotní stav, nemyslím podrobnob diagnózu, ale před volbami jste sám říkal, že to máme právo vědět, tak by se tím ani Senát nezabýval? A proč to chcete řešit teď, vic jak půl roku poté, když jsou tu mnohem závažnější problémy a kousek od nás zuří navíc válka?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Lesní cesty nepatří „jen“ veřejnosti

14:21 Lesy ČR: Lesní cesty nepatří „jen“ veřejnosti

Řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví, tento týden na Šumavě brutálně napadli dva cyklisté. Vad…