Martin Kovář se účastní vrcholných paralympijských setkání již od roku 1996 (Atlanta). Dlouhá léta patřil k suverénním vítězům v plaveckých disciplínách (Sidney 2000 zlato a bronz, Atény 2004 zlato 3x) . Letos se jako reprezentant rozhodl pro změnu a (samozřejmě po důkladné systematické přípravě) přesedlal na cyklistiku – přesněji handbike, jednu z nejsledovanějších disciplín. Martin absolvoval dvě vysoké školy a praxi ve významných nadnárodních firmách, nyní pracuje jako významný manažer ČSOB a působí v několika neziskových organizacích (Nadace O2, Nadace Charty 77 - Konto Bariéry, Kontakt bB a j.), pomáhá i dalším.
David Drahonínský je paralympijským vítězem z Pekingu 2008 a nejen přátelé a fanoušci ho tipují opět na zlatou medaili. I on je po těžkém úraze od roku 1999 na vozíčku, dokázal ale svoje handicapy brzy překonávat. Vystudoval Metropolitní univerzitu v Praze, obor Mezinárodní vztahy, v „civilu“ je specialistou IT a zaměstnancem VZP ČR , která oba naše reprezentanty v účasti na hrách v Londýně podpořila. David samozřejmě považuje Londýn za vrchol sezóny a věří, že jeho tvrdá příprava přinese letos výsledky a zlato obhájí.
Paralympijské hry jsou elitní sportovní událostí pro atlety s nejrůznějšími druhy postižení. Podstatné jsou atletické úspěchy účastníků, nikoli jejich postižení. Celé paralympijské hnutí prošlo od svého počátku dramatickým vývojem. Počet atletů účastnících se letních paralympijských her vzrostl ze 400 v Římě v roce 1960 na 3 806 sportovců ze 136 zemí v Aténách v roce 2004, letos jich bude v Londýně 4 280.
VZP ČR poskytuje oběma sportovcům mediální, společenskou i hmotnou podporu.
Martin Kovář (z rozhovoru):
Jistě trénujete průběžně, jak ale vypadá trénink na paralympiádu? Určitě se liší od běžné sportovní aktivity a udržování kondice.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: VZP